Berzselés, írókázás, locsolkodás, koncert a Szabadtéri Néprajzi Múzeum kínálatában.
Ha húsvét, akkor tojás. Ennek megfelelően a tojások a szentendrei Skanzen ünnepi programkínálatában is központi szerepet töltenek be: a látogatók a díszítés többféle technikájával, így a hagymahéjas berzseléssel, a méhviaszos írókázással, valamint a természetes festőanyagok használatával és a nép díszítőmotívumokkal is megismerkedhetnek.
Április 5-én és 6-án a Skanzenben reprezentált nemzetiségekkel, közösségekkel, illetve azok húsvéti szokásaival is megismerkedhetünk, de tematikus tárlatvezetéssel, gasztronómiai túra, mesemondás és egyéb gyerekprogramok, illetve koncertek is várják az érdeklődőket. A kínálatból nem maradhatott ki természetesen a locsolkodás sem, amelyhez szagosvíz-készítés és locsolóvers-tanulás is dukál.
Várod a tavaszt? – 5 hazai skanzen, amit látnod kell
Az Őrségtől Nyíregyházáig számos skanzen várja a látogatókat programokkal és látnivalókkal.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeumot azonban nem kizárólag húsvéthétvégén töltik meg az ünnepi események, az intézmény ugyanis nem feledkezett meg a húsvét előtti és húsvét utáni népi hagyományokról sem. Április 3-án a nagytakarítás és a passióéneklés szolgáltatja a témát a vöcköndi lakóházban, másnap pedig kalácsot sütnek a kisújszállási vasúti őrházban.
Április 7-étől kezdve – sorrendben – visszalocsolásra, kertészkedésre és tavaszi megvetésre kerül sor a vöcköndieknél, míg a kisújszállási vasúti őrházban kiscipót süthetünk a kemencében, majd a hétvégén a főszerep ismét a vöcköndieké; szombaton mátkázó hímes tojásokat készíthetünk,
másnap pedig a fehérvasárnapi szokásokat idézik fel a lakóházban.
Mindeközben FELTÁMADT KRISZTUS! VALÓBAN FELTÁMADT! - Húsvéti hagyományok nyomában – válogatás a Skanzen gyűjteményéből címmel tematikus időszaki kiállítás is megtekinthető a Hajdúbagosi lakóházban, míg 3-án és 4-én Virágvasárnaptól nagyszombatig elnevezésű bringatúrákon vehetünk részt, melyen különböző szakrális helyszíneket keresünk fel két keréken.
Forrás: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, MTI
Nyitókép: Lakatos Péter | MTI