Oázis a nagyvárosban – Új életre kelt a Jókai-kert és a Steindl-villa

Egy kert, ahol Jókai csemegeszőlőt nemesített, egy villa, amely nem is Steindl Imréé volt, valamint egy kiállítás, ahol madárdallamok szólnak – a főváros egyik legkülönlegesebb zuga új életre kelt. A Svábhegyen található Jókai-kert és a felújított Steindl-villa a 21. századi természetvédelem, műemlékvédelem és irodalmi emlékezet példás találkozása.

2025-ben ünnepeljük Jókai Mór születésének 200. évfordulóját, s aligha lehetne méltóbb alkalom arra, hogy a főváros egyik legkülönlegesebb kertje és az ahhoz kapcsolódó, évekig elhanyagolt villa új életre keljen.

A Svábhegyen található Jókai-kert és a szomszédos Steindl-villa a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága jóvoltából, jelentős természetvédelmi és építészeti rekonstrukció után nyitotta meg újra kapuit.

Az immár természetismereti látogatóközpontként működő épület és a hozzá tartozó park nemcsak a városi zajtól távoli oázist kínál a látogatóknak, hanem példamutató módon ötvözi a történeti örökség megőrzését a kortárs funkciókkal és kiállítási módszerekkel.

A Steindl-villa és Jókai-kert ünnepélyes átadóján a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatója, Selmeczi-Kovács Ádám és az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára, Rácz András is beszédet mondott
Fotó: Szilvási János

Egykori alkotókert új kontextusban

A Jókai-kert története szorosan összefonódik az író és felesége, Laborfalvi Róza életével. A házaspár 1853-ban vásárolta meg az akkor még elhagyatott, sziklás telket, amelyet Jókai saját kezűleg alakított át mintaszerű dísz- és haszonkertté.

A gondosan megkomponált teraszok, ciszternák és szélvédő fasorok az író botanikai tudását és kertészeti érzékét dicsérték.

Bár a villa, amelyben alkotott, már nem áll, néhány faóriás még ma is tanúja a korabeli tájformálásnak. A megújult kertbe visszakerült a Jókai-féle csemegeszőlő is: a Mathiász József által az író tiszteletére nemesített fajta néhány oltványát ma újratelepítve terem a lejtőkön.

A megújult kertbe visszakerült a Jókai-féle csemegeszőlő is, illetve az író által telepített platánfákat is megcsodálhatjuk
Fotó: Szilvási János

A kert nem pusztán emlékhely, hanem a 21. századi természetvédelem és ismeretterjesztés aktív helyszíne.

A kerti utak újraburkolása, a növényállomány felfrissítése, valamint a madárbarát környezet kialakítása összhangban van a terület természetvédelmi és műemléki státuszával.

A Jókai-kert jelenleg három fontos intézménynek ad otthont: a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület székházainak, valamint a Petőfi Irodalmi Múzeum Jókai-emlékszobájának.

A Steindl-villa a 2022-ben kezdődött felújítás előtt hosszú évtizedekig pusztult
Fotó: E-Örökség.hu és Hegyvidék.hu/Sárközi György

Egy villa, amely nem Steindl Imréé

A kertben álló villa története sokáig homályban maradt, ám a közelmúlt kutatásai tisztázták, hogy a ház nem Steindl Imre, hanem nagybátyja, Steindl Ferenc műbútorasztalos tulajdona volt.

A 19. század közepén, a svábhegyi nyaralóépítési hullám idején Ferenc és testvére, Steindl Károly ötvösmester, Imre apja fogtak bele az ikervilla építésébe, amelynek eredeti formájából mára csupán a pince maradt fenn.

A ház mai, historizáló karakterét egy 1898-as átépítés során nyerte el, de a rövid tündöklést hosszú évtizedek pusztulása követte, amely végül a tetőszerkezet beomlásához és gombafertőzéshez vezetett.

A historizáló villa kortárs bővítése igazán színvonalas
Fotó: E-Örökség.hu és Szilvási János

A teljes rekonstrukció tehát nemcsak esztétikai, de statikai és higiéniai szempontból is elengedhetetlen volt.

Az építészeti tervezést Laczó Zoltán vezette, míg a belsőépítészeti munkákért Csontos Györgyi felelt.

A felújítás során az épület történeti értékeit tiszteletben tartva, mégis korszerű, fenntartható módon újult meg a villa, amely ma már a Madárország című interaktív kiállításnak ad otthont.

A felújított villa belső terében megcsodálhatjuk a csodával határos módon fennmaradt lépcsőházat. A nyílászárók nem eredetiek, de korhű rekonstrukciók
Fotó: Szilvási János

Madárország – Természetismeret építészeti keretben

A Steindl-villa mai funkciója túlmutat a klasszikus múzeumi kereteken.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület több száz példányos preparátumgyűjteménye mellett a kiállítás digitális böngészőket, hanganyagokat, képregényeket és illusztrált táblákat vonultat fel, hogy minden korosztály számára élményszerűen mutassa be a madárvilágot és a természetvédelem alapjait.

A Steindl-villában látható izgalmas madártani kiállítás a Garamond Kft. és az Interpret Magyarország Műhely munkája
Fotó: Szilvási János

A villa felújításának koncepciója figyelemre méltóan ötvözte a múlt és jelen szempontjait.

A műemlék homlokzat mögött korszerű épületgépészet, klimatizált terek és rugalmasan használható kiállítóhelyek kaptak helyet.

Az újonnan felépült látogatóközpont pedig diszkréten illeszkedik a természeti környezethez, anyaghasználatában és tömegformálásában is a kert alárendeltje marad.

A villa földszintjén informatívabb tablók, az emeleten pedig interaktív játékok és különleges preparátumok várják a látogatókat
Fotó: Szilvási János

A Jókai-év méltó színtere

A kert és a villa megújulása különösen szimbolikus Jókai Mór 200. születési évfordulóján. Az író életének egyik legfontosabb helyszínét sikerült úgy rekonstruálni, hogy az nemcsak múltidéző emlékhely, hanem a természetközeli oktatás és a fenntartható építészeti szemlélet példája is egyben.

A megőrzés és megújítás kettőssége – legyen szó akár egy több mint százéves diófáról, akár egy újonnan kialakított kiállítótérről – itt valódi harmóniában valósul meg.

Aki belép a Jókai-kert kapuján, nem csupán a főváros zajától menekülhet meg néhány órára, hanem egy élő történeti és ökológiai tér részese lehet. Ez pedig nemcsak Jókai örökségének, hanem a kortárs építészetnek is ünnepe.