Ők az idei FIABCI Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat nyertesei

hely.hu
Olvasási idő: 6 perc

A FIABCI Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatán 46 induló közül hirdetett a zsűri győzteseket. Többek között az atlétikai stadion, a Liget Budapest Projekt és a volt balettintézet is első helyen végzett a saját kategóriájában. A nyertesek nemzetközi versenyen is megmérettethetik magukat.

A világ legnagyobb ingatlan szakmai szövetsége, az 1951-ben alakult párizsi székhelyű FIABCI Magyar Tagozata idén is meghirdette a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot, melynek a minap tartották a nagyszabású díjátadó gáláját.

A FIABCI Magyar Tagozata és a pályázat támogatói az építőipar nehezedő körülményei ellenére is bíztak a sikerben, várakozásaik pedig be is igazolódtak.

Az ingatlanfejlesztők, kivitelezők, tervezők a rendkívüli helyzetben rendkívüli aktivitást mutattak,

a 46 indulóval a pályázat történetének második legnagyobb mezőnye lett az idei. A pályaműveket 11 kategóriában díjazták, a támogató szervezetek különdíjakat is adtak.

A FIABCI Magyarország idén 26. alkalommal hirdette meg Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatát
FIABCI Magyarország

A pályaművek között a magán beruházások mellett a kiemelt állami beruházások és a helyi önkormányzatok által kezdeményezett fejlesztések is megtalálhatók, de az építészeti örökségünk gondos védelmét reprezentáló fejlesztések is kivívták a szakma elismerését.

Mint az országos főépítész és építészeti államtitkár, Lánszki Regő nyitóbeszédében elmondta: „Nekünk, építészeknek és ingatlanfejlesztőknek a feladatunk, hogy nemcsak a holnap, hanem az elkövetkező évtizedek otthonait, munkahelyeit, városaink képét, ezáltal a teljes épített környezetünket alakítsuk.

Az elmúlt években átalakítottuk az építészeti szabályozást, és most egy olyan reform előtt állunk, amely különösen érinti az ingatlanfejlesztési szakmát, és sokat emlegetett fogalmakat helyez új alapokra.

Fő célunk mindig is az volt, és marad is, hogy szakítsunk az évtizedek alatt kialakult rossz gyakorlatokkal és végre a gazdaságos és gyors építés céljai mellé a minőség, az élhetőség és a fenntarthatóság alapvetései is maximálisan felzárkózzanak. Amellett, hogy mit is építünk, nem mindegy, hogy hova, kinek, és hogy az adott épület kiállja-e majd a folyamatosan változó idő és igények próbáját” – fogalmazott az államtitkár.

A díjátadó gálán beszédet mondott a FIABCI elnöke, Ramón Riera Torroba is, aki kiemelte: a környezettudatos kategóriában évről évre egyre több a nevező. Ezt azért tartotta különösen fontosnak hangsúlyozni, mert szerinte a környezettudatosságot korunk legfontosabb kritériuma, míg a magyarországi szervezet elnöke, Gönczi László a pályaművek színvonalát dicsérte: „a benevezett művek magas színvonala bizonyítja, hogy a magyarországi fejlesztők jó elképzeléseit a tervezők, a kivitelezők és az összes közreműködő igényesen valósította meg” – mutatott rá.

Mint Gönczi ismertette: 2021 óta a külföldi zsűritagok száma az online lehetőségek miatt jelentősen megnőtt. Idén a bíráló bizottságnak 15 külföldi tagja is volt a 20 magyar mellett.

A 2024-es győztesek

A zsűri döntése alapján a városfejlesztés kategória I. díját a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. nyerte a Liget Budapest Projekttel, az örökségvédelem, valamint a szálloda kategória I. díjával pedig a Bánáti + Hartvig Építész Iroda és a DVM Group közös projektjét, a W Budapest Hotelt (Drechsler-palotát) díjazták.

A sportlétesítmények közül a NAPUR Architect munkája, a Nemzeti Atlétikai Központ került ki győztesen, míg a TIBA Építész Stúdió a Gree Kondicionálók Vezérképviselet Irodaházával vihette haza az irodaház kategória I. díját.

Az irodaház kategória I. díját a TIBA Építész Stúdió és a Gree Kondicionálók Vezérképviselet Irodaháza nyerte

A lakóház kategóriában a METRODOM River Lakóparkja bizonyult a legjobbnak, a rekreáció kategóriában pedig Budapest Főváros XIII. Kerületi Önkormányzata és a Thurzó Park ért el I. helyezést. Az oktatás kategória I. díját a TIBA Építész Stúdió és az EBH INVEST közös pályaműve, a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola bővítése nyerte, míg a vegyes funkciójú épület kategória fődíját a Pyxis Nautica Építésziroda vihette haza a Debreceni Egyetem Gyógyszertudományi Karáért és Gyártóüzeméért.

A kulturális kategória I. díját Szentes Város Önkormányzata nyerte az egykori Petőfi Szálló és Tóth József Színház felújításáért, az ipari kategóriában pedig a Schneider Electric pályaműve, a Duna Smart Power Systems bizonyult a legjobbnak.

A kulturális kategória I. díját Szentes Város Önkormányzata az egykori Petőfi Szálló és Tóth József Színház felújításáért kapta

A környezettudatos épületek közül a Biggeorge Property fejlesztése, a Waterfront City nyert, a speciális létesítmény kategória I. helyezettje pedig a SPECIÁLTERV és a Robinson híd lett.

A speciális létesítmény kategória I. helyezettje a SPECIÁLTERV lett a Robonson híddal
Fotó: Szabó Zoltán – SPECIÁLTERV

A kategóriákon felül számos különdíjat is kiosztottak.

A verseny a gálával nem ér véget. A kategóriagyőztesek részt vehetnek a FIABCI World Prix d’Excellence nemzetközi pályázaton, melynek díjátadójára 2025-ben Nigériában, Lagosban, a FIABCI Kongresszusán kerül sor.

A borítóképen a három győztes pályamű, a W Budapest Hotel, a Liget Budapest Projekt és a Nemzeti Atlétikai Központ látható. Forrás: FIABCI Magyarország.