Politikai hisztéria zajlik a téma körül, a rákosrendezői fejlesztés is akkor jó, ha az a budapesti emberek érdekeit szolgálja – vallja Lánszki Regő országos főépítész, építési és közlekedési államtitkár.

AzIndexnek nyilatkozó Lánszki szerint politikai hisztéria zajlik a rákosrendezői fejlesztés körül.
Kifejtette: egy építkezés esetében mindig az a fő kérdés, hogy mi a célja, és abban milyen funkciók kapnak helyet, illetve hogy miként illeszkedik az adott település struktúrájába. A rákosrendezői fejlesztés is akkor jó, ha az a budapesti emberek érdekeit szolgálja. Nemcsak a jövőben oda költözőkét, hanem a jelenleg is a környéken élőkét – mondta Lánszki Regő.

Arról is beszélt az interjúban: Budapest legnagyobb problémája, hogy nem alakultak ki a városi alközpontok. Mindenki a belvárost használja, ami hatalmas közlekedési terhet jelent, a munkába járás, de a kulturális és más szabadidős tevékenységek vonatkozásában is.
Rákosrendező egy olyan nagy, egybefüggő terület, ahol a lakhatás mellett minden egyéb kiegészítő szolgáltatás is megvalósulhat,
így téve a barna mezős szennyezett területet fontos városi alközponttá. Azzal, hogy minden egy helyen érhető el, azaz nem kell utazni, az összbudapesti városszövetre is kedvező hatással lesz – jelentette ki az országos főépítész.
Azt is leszögezte: most még
senki nem tudja, hogy fog kinézni a rákosrendezői fejlesztés, csak mesterséges fantáziaképek, „rémképek” terjednek róla.
Az interjúban Lánszki Regő beszélt az építkezésekre vonatkozó új, országos szabályozási keretekről is. Hangsúlyozta: több lépcsőben védik a helyben lakó emberek érdekeit. Ez így van országosan és a Rákosrendező környékén élő emberek esetében is.
Lánszki kiemelte: Rákosrendező nagy előnye, hogy az egész hatalmas területet városrész szinten lehet meghatározni, azaz benne lehet mindaz, amire a budapestieknek, az angyalföldieknek és a zuglóiaknak igénye van.
„Ez egy párbeszéd, egy tervezési folyamat, ami még csak most indul majd el.”
A főépítész kifejtette azt is: az Angyalföldön, Zuglóban vagy Budapesten élő emberek beleszólhatnak a valóság alakításába, erre minden garancia adott. Az államnak mediációs szerepe is van, nemcsak megmutatja, hogy mit lehetne kihozni a területből, hanem együttgondolkodásra ösztönzi a helyi önkormányzatot, a fővárost és a piaci szereplőket is.
A leendő tervekkel kapcsolatban azt mondta: „Nagyon várom, hogy minél hamarabb láthassuk, hogy miből dolgozunk majd, mert ez az, ami valójában számít és nem a mesterséges intelligenciával generált rémképek. Egy alkalommal láttam koncepciótervet, de ez inkább csak a beépítés súlyát és léptékét érzékeltette, azaz érdemben nem érdemes még róla tárgyalni. Ha azonban a tényleges terv megérkezik, azt megvizsgáljuk, és arról az emberek, a kerületek és a főváros is kifejtheti majd a véleményét.”
Lánszki Regő arról is beszélt:
Rákosrendezőn nem egyetlen épület lesz a semmi közepén,
hanem egy teljesen új városrész sokfajta épülettel, funkciókkal és zöld területekkel. Az egész 130 hektáros terület akár egy önálló kerület is lehetne, azaz saját környezete is megvalósítható a lakás-, iroda-, kereskedelmi és szolgáltatóegységeinek megépítésével. „Így teremthető meg a harmónia az épületek között, és ez mindenkinek a célja. Nem én tervezem, csak véleményezem, de annak örülnék, ha az összképnek lenne valami játékos változatossága.”
A teljes interjút itt lehet elolvasni
Fotó: Lánszki Regő, Facebook