Fotográfiák ezrei, színes térképek, atlaszok képezik a nagy földrajztudós gyűjteményét.

Cholnoky Jenő (1870–1950), a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a magyar földrajztudomány kiemelkedő alakja 1919-ben menekülni kényszerült a Kolozsvári Tudományegyetemről. A Földrajzi Intézet rendkívül értékes gyűjteményét ezzel hátra is kellett hagynia.
A több ezer fényképből, számtalan térképből és atlaszból is álló szakkönyvtár a magyar földrajztudomány fejlődésének kiemelkedően fontos dokumentumaiból állt

A hagyaték sorsa az 1950-es évektől ismeretlen volt, és lassan létezése is feledésbe merült. 2001 tavaszán
egy véletlen felfedezésnek köszönhetően derült ki, hogy Cholnoky Jenő hagyatéka nem veszett el.
A nagy múltú erdélyi intézmény Mikó-kerti épülete egyik eldugott raktárhelyiségének kiürítésekor rejtett kincsként bukkant fel az értékes gyűjtemény maradéka. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Földrajz Karának oktatói egészen korai, igazi kuriózumnak számító felvételeket (üvegnegatívokat és síkfilmeket), gyönyörű atlaszokat és térképeket találtak a dobozokban és mappákban.

A gyűjtemény két fő részből tevődik össze: egyrészt a – kevés kivételtől eltekintve javarészt Cholnoky Jenő készítette – fényképekből, másrészt az általa gyűjtött térképekből és atlaszokból.
A több mint 5000-re rúgó fotóhagyaték részét képezi további 2069 kartonra kasírozott fényképmásolat is.
A fotókon szereplő helyszínek nagyobb része a korabeli Magyarországon, leginkább erdélyi területeken található. Cholnoky belföldi felvételei révén bepillanthatunk a kolozsvári egyetemi életbe, a földrajztudós magyarországi földrajzi kutatásaiba, néprajzi érdeklődésébe.

A fotók másik jelentős része a tudós három legnagyobb utazásán készült Kínában, Skandináviában és Észak-Amerikában.
Bartos-Elekes Zsombor, a Magyar Földrajzi Intézet oktatója elmondta: „Mostanra odáig jutottunk, hogy az egyetem padlásán van egy külön sötét kamra, ahol az egész anyagot tárolni tudjuk. A legfontosabb célunk az volt, hogy ezt a hagyatékot digitalizáljuk, ez ugyanis a kulcsa annak, hogy megmaradjon. Létrejött egy honlap, és az utóbbi két évtizedben az anyag legnagyobb részét digitalizáltuk, és közzétettük. Kereshető, böngészhető, letölthető mind az 5000 fénykép és 5000 térkép, ami ebben az anyagban szépen lassan a szemünk elé került”.
A digitalizált Cholnoky-hagyaték ezen az oldalon érhető el; válogatás a képekből az MTA oldalán!
Nyitóképen: székelyföldi porta