Talán nem is gondolnánk, de az első adventi naptárak csak ajtókra írt vonalak voltak, az édességes változat először a XX. században jelent meg. Manapság sok izgalmas kalendáriumötlettel találkozhatunk, az egyik ilyen a világító advent játék, ahol a csatlakozó települések házainak ablakai válnak a naptár sorszámaivá.
Az adventi kalendárium története a 19. századi Németországból indult. Az első „naptárakat” a német protestánsok készítették a gyerekeknek, hogy a visszaszámlálást, a várakozást könnyebbé tegyék. A házuk ajtajára 24 vonalat húztak krétával, amelyek közül minden nap egyet letörölhettek a gyerekek.
Az első „hagyományos” kalendáriumot a legenda szerint egy édesanya csinálta Gerhard nevű kisfiának, akinek nem volt elég a krétacsíkos megoldás, ezért az anyuka 24 süteményt készített, amelyből egyet-egyet ehetett a fiú naponta. Ez a változat hasonlít leginkább a mai csokoládés adventi naptárakhoz, és ez nem is véletlen.
Miután a történetben szereplő kisfiú, Gerhard Lang felnőtt, fel akarta eleveníteni a gyerekkori hagyományt, és müncheni nyomdájában elkezdte a ma is ismert, kinyitható adventi kalendáriumok elődjének számító naptárak gyártását. Végül hivatalosan 1908-ban adták ki az első nyomtatott adventi naptárukat.
Manapság már ahány háztartás, annyi szokás, de a várakozás időszakára a legtöbb családnak van saját hagyománya. A boltban kapható, édességgel töltött kalendáriumokon túl, a kis zsákokba, csizmákba rejtett apróságokig, végtelen a lehetőségek sora, ám az elmúlt években új közösség építő akciók is indultak az ünnepi időszakra.
Világító adventi házak
A világító adventi kalendárium játékhoz az országban már több település lakói csatlakoztak. A program lényege az, mint a hagyományos adventi naptáraknál, azonban itt valódi ablakokat díszítenek fel és „nyitnak ki” a helyiek. December elsejétől minden nap másik ház ablaka borul díszbe, így karácsonyig egyre több ház világít.
A lakók előzetesen egyeztetik, melyik „sorszám” melyik házhoz tartozik majd, a kíváncsi érdeklődők pedig kiosztott térképek segítségével vagy a közösségi oldalakra, csoportokba feltöltött képek szerint követhetik nyomon az óriás adventi naptár ablakainak „kinyitását”.
A vonatkozó csoport szerint a szokás hazánkban, 2016-ban Solymáron indult és mostanra országszerte több mint 400 település kapcsolódott be az akcióba.
Adventi ablakok térképe 2024.
A csatlakozó helyszínekről egy térképen is tájékozódhatunk. Még nem késő keresni egy közeli várost vagy falut, ha esetleg szeretnénk látni egy-egy valódi adventi ablak nyitását a következő napokban.