A Market Építő Zrt. országos örökségmentő kezdeményezésének ötödik állomása a Regöly határában található XIV. századi templomrom.

Felújítja a Market Építő Zrt. a ROM Vándor program keretében a Tolna vármegyei Regöly határában lévő, középkori templomromot, amely az egykori Somogy, későbbi nevén Somoly faluban állt.
A templomról
A romot 1963-ban az Országos Műemléki Felügyelőség H. Nándori Klára építész tervei alapján konzerválta, a kiomlásokat téglával egészítették ki. Átfogó régészeti kutatást pedig 1999-ben végeztek.
A templom a 14-15. században épülhetett, gótikus stílusban.
Nyugati tornyos, egyhajós, a nyolcszög három oldalával záródó szentélyes és egy északi épületes templom volt, sarkokon támpillérekkel. Az épület mellett temető terült el.
A regölyi műemlék templomrom tégla- és kötőanyaga alapvetően jó állapotú, jelentősebb természeti eróziókat a falkoronán, a toronybelsőben és a lábazati részen észleltek. A munkák során a torony repedéseinek, illetve a középkori, valamint az 1963-ban hozzáépített kiegészítő falazatok megfelelő összedolgozása és az eredeti vakolatok restaurátori konzerválása lesz a feladat.
A rom az adottságai és fekvése miatt nehezen megközelíthető, ezért a közvetlen környezete elhanyagolt; a felújítás során ezt is rendezni fogják.
A beavatkozások célja a műemlék szakszerű védelme,
a sok száz éves téglafalazatok statikai megerősítése, restaurátori konzerválása, a villámvédelem kialakítása, mindezt a szakrális térhez méltó építészeti tolmácsolással.
A projekt ez év augusztusában befejeződik, a nagyközönség nyár végén már látogathatja.

Nem ez az első
A Market Zrt. ROM Vándor társadalmi felelősségvállalás programjának célja különleges, szinte ismeretlen Árpád-kori templom- és kolostorromok állagmegóvása − többek között azok felkutatásával, szakszerű helyreállításával, valamint a műemlékek környezetének megújításával.
A program keretében eddig négy rom újult meg:
- a Töki templomrom
- a Kövesdi templomrom
- a Csákányospusztai templomrom
- a Varjaskéri templomrom



A program mostanra már több szakmai elismerésben részesült: 2024-ben elnyerte az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának „Példamutató Műemlékgondozásért” díját, valamint a Média Építészeti Díj „Épített környezet” díját. 2025-ben a DoingGood CSR Award „Értékmentő, értékátadó tevékenységének” kategória fődíját hozta el, illetve a Varjaskéri templomrom helyreállításával újabb ICOMOS díjban részesült.

Forrás, fotók: közlemény