Tovább rombolják Európa egyik legrosszabb hírű lakótelepét

hely.hu

A nápolyi Scampiában található vitorlaszerű házak évtizedek óta a város legrosszabb környékének számítottak.

Március 10-én kezdődött meg a Vele di Scampia, azaz a „scampiai vitorlák” elnevezésű lakótelep újabb épületének elbontása.

Az ambíciózus modernista projektnek 1962-ben fogtak neki Franz di Salvo tervei szerint. A lakóházakat úgy alakította ki a Le Corbusier által inspirált építész, hogy azok középen fokozatosan egyre magasabbak legyenek. A forma egyrészt a lakótelepeken gyakran tapasztalható monotóniát szerette volna megtörni, illetve a közösségi terek kialakulását is segítette volna.

A nyolc tervezett épületből azonban csak hét készült el 1975-ig, ráadásul komoly kompromisszumok árán: az épületek struktúráját – elsősorban pénzügyi okokból – leegyszerűsítették, ráadásul azokat pár méterrel közelebb is építették egymáshoz,

az így kialakított szűk és sötét terek pedig az elkövetkezendő években a bűnözés melegágyává váltak.

A Nápoly egyébként is egyik legszegényebb negyedének számító Scampiában mindez felért egy halálos ítélettel, ráadásul a lakótelep fenntartására sem fordítottak elég pénzt. A koporsó egyik legmélyebbre hatoló szöge az 1980-as irpiniai földrengés volt: az épületegyüttes megsérült, a lakások nagy részébe pedig illegális lakásfoglalók költöztek.

Lakótelepi sikátor

A hét lakóház közül az elsőt 1998-ban bontották le, melyet két másik követett. Aztán 2014-ben a város elindította a ReStart programot, ennek célja Nápoly északi szélének újjáépítése és fejlesztése volt, két évre rá pedig bejelentették, hogy a maradék négy vitorla közül hármat lebontanak, míg a negyediket felújítják. A köznyelvben színekkel jelzett épületek közül a zöldet 2020-ban robbantották fel, míg tavaly júliusban

az egyetlen megtartásra érdemes, világoskék ház egyik betonerkélye leszakadt, és megölt 3 embert.

A világoskék ház felújítása ezzel még sürgetőbbé vált, ide irodahelyiségeket, valamint múzeumot terveznek, míg a most bontás alatt álló sárga épület körüli munkálatok immár több mint egy hete folynak, és várhatóan 40 napot vesznek majd igénybe.

Forrás

(Nyitókép: Photo2023 | Wikimedia Commons)