Új erdélyi művészeti központot álmodtak Sepsiszentgyörgyre

Olvasási idő: 3 perc

Kihirdették a Sepsiszentgyörgyre álmodott új erdélyi művészeti központ ötletpályázat eredményeit. Lánszki Regő építészeti államtitkár a díjátadón hangsúlyozta: „Számomra a külhoni magyar építészet támogatása nem csupán szakmai felelősség, hanem személyes küldetés is”.

Lezárult az ötletpályázat a sepsiszentgyörgyi új erdélyi művészeti központ épületére. Az eredményhirdetést és a díjátadást október 11-én, pénteken tartották Budapesten, a MOM Kulturális Központban, ahol felszólalt Lánszki Regő építészeti államtitkár is.

A díjátadón a megosztott II. díjat Robert Gutowski és a ZDA, a megosztott III. díjat pedig az Archikon és a Gubahámori nyerte el.

Lánszki Regő építészeti államtitkár a díjátadón elmondta: a tervezett művészeti központ nem csupán egy épület lesz a székelyföldi város szívében. „Ez a projekt magában hordozza a kultúra, az egyház és a városfejlesztés találkozásának ritka lehetőségét.”

Hozzátette:

„Egy olyan tér születik, amely egyszerre válik az alkotás, a közösségi élet és a lelki feltöltődés otthonává. Olyan épületté, ahol a kulturális értékek és a spirituális hagyományok kéz a kézben formálják a város jövőjét.”

Az államtitkár szerint Sepsiszentgyörgy nem csupán egy új épülettel gazdagodik, hanem egy szimbólummal, amely összeköti a múlt örökségét és a jövő lehetőségeit. Megjegyezte: örömteli, hogy Erdélybe álmodhattak épületet, hiszen Erdély és Magyarország történelme, kultúrája elválaszthatatlanul összefonódik.

Lánszki Regő hozzátette: „Úgy gondolom ezért volt fontos az a döntésünk, hogy tavaly óta annak a Kós Károlynak a születésnapján ünnepeljük a magyar építészet napját, aki maga mondta: „Hiszem, hogy Erdélyben nagyobb szükség lesz reám, mint Budapesten”.

Mint elmondta, Erdély ma is gazdagítja Magyarországot, és Magyarország is fontos pillére marad Erdély fejlődésének, ahogy bármely mai határon túli területnek, ahol magyarok élnek. „Számomra a külhoni magyar építészek támogatása nem csupán szakmai felelősség, hanem személyes küldetés is, de fontos, hogy ezt jól tegyük.”

Az államtitkár figyelmeztetett: „Van egy elterjedt gondolkodásmód, amely a határon túli magyar közösségeket egyfajta "skanzenként" kezeli, mintha csak a múlt értékeit lenne szabad megőriznünk. Ez egy csapda, amelybe nem szabad beleesnünk!”

Lánszki Regő arról is beszélt: az építészeti örökség megőrzése kiemelten fontos, és számos komoly lépést tettek is ezen a téren – támogatási programok, műemlékvédelmi projektek. „És amire különösen büszke vagyok, hogy elkészül a határon túli magyar vonatkozású építészeti örökségről egy olyan kataszter, ami Trianon óta nem volt. Ráadásul mindez digitálisan, hogy mindenki számára hozzáférhető legyen.”

Beszédében méltatta a külhoni magyar építészeket is. „A külhoni magyar építészek nem csak a múlt őrzői! Ők ma is alkotnak, formálnak, és egyedi látásmódjuk, hagyományaik és kreativitásuk nélkülözhetetlen az összmagyar építészeti gondolkodás megújításához. Ha őket nem vonjuk be ebbe a közös munkába, az olyan, mintha egy focicsapat 11 helyett csak 7 emberrel állna ki. Nélkülük nincs esély a győzelemre!”

Lánszki hozzátette: képzésekkel, pályázatokkal, közös találkozópontok megteremtésével segítik őket, hogy ők is részesei lehessenek annak a vérkeringésnek, amit a magyar építészet megújulása jelent.

„Nem veszhetnek el a gondolataik, nem maradhatnak ki abból a közös diskurzusból, amely ma meghatározza, merre haladjon tovább a magyar építészet.”


Beszéde végén az ötletpályázatok fontosságát hangsúlyozta: „Egy jó ötletpályázat során a jövő városait, épületeit, tereit alkothatjuk meg gondolatban. Ezek a pályázatok azért is értékesek, mert kinyitják az ajtót a kreativitás és az innováció előtt, olyan új ötletek, elképzelések kelnek életre, amelyekre korábban nem is gondoltunk, és amik a hagyományos tervpályázat során nem születnének meg.” Lánszki Regő szerint ez a jövő útja, „ezt értették meg azok, akik ilyen szép számban vettek részt és ezzel hozzájárultak ahhoz, hogy az ötletpályázat kiemelten sikeres lett”.