Az idei év első negyedévében 8709 új lakás épült Magyarországon, 19 százalékkel kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023 ezen szakaszában alakult adatokból – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Budapesten tizenöt százalékkal kevesebb, összesen 2761 lakás épült. A csökkenés a megyei jogú városokban ugyancsak 15, a többi városban 30, a községekben 16 százalékos volt a 2023. első negyedévihez képest.
Az új lakóépületekben használatba vett lakások 53 százaléka családi házban, 42 százaléka többszintes, többlakásos épületben, 2,1 százaléka lakóparkban található. A használatba vett lakások átlagos alapterülete 1 négyzetméterrel, 99 négyzetméterre nőtt 2023 elejéhez képest.
A kormány kiemelten foglalkozik a lakhatás kérdésével: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette: egyeztetett a magyar ingatlanfejlesztési piac meghatározó szereplőivel, és a gazdaságpolitikai akcióterv részeként a megfizethető lakhatással is foglalkoztak. A kormányzat a jövő évtől 20-30 milliárd forintot fordítana bérlakások és kollégiumok építésére. Arról is tárgyalnak, hogy a kollégiumok vagy bérlakások bérbe adása esetén 27 helyett csak 5 százalék legyen az adó mértéke.
Idén július 1-je óta érhető el az 1991 előtt használatba vett családi házak energetikai korszerűsítésére igénybe vehető otthonfelújítási program. A kormány szeptemberben hallgatta meg az adminisztrációs terhek csökkentésére, a pályázati folyamat felgyorsítására és egyszerűsítésére vonatkozó szakmai javaslatokat. Ezzel kapcsolatban most indult meg a társadalmi egyeztetés.
Az ingatlanpiacon szakértők szerint a következő évtől újra fellendülés várható.
Forrás: KSH