5 gyakori hiba, amit elkerülhetsz az első építkezésednél

Nyerges Viktória

Az első építkezés gyakran több tanulságot hoz, mint örömöt – de ha ismered a leggyakoribb hibákat, sok kellemetlenségtől megkímélheted magad.

1. A költségvetés nem végtelen – de könnyű elhinni, hogy az

Sok építtető az első pillanattól fogva abba a csapdába esik, hogy a költségvetés inkább vágylista, mint valós tervezés alapján születik. Az álomotthon látványtervei gyönyörűek, az anyagok prémium kategóriásak, de ha nincsenek mögötte tételes számítások és tartalék, akkor a pénz elfogy, mire az alapszerkezet áll. Az építkezés közben jönnek az „apró” pluszköltségek: kiszállítási díjak, többletmunka, módosítások. Az első komoly tanács: ne csak az építésztervre, hanem a tételes, független költségbecslésre is költs időt és energiát. Később ez fog megmenteni a leállástól.

építkezés közben jönnek az „apró” pluszköltségek
MTI/MTVA
Fotó: Kovács Attila

2. Nem minden kivitelező "arany", aki ajánlatot ad

A kivitelező kiválasztása gyakran ajánlás alapján történik, vagy épp az első gyors válaszlevél alapján. Pedig a kivitelező nemcsak munkaerő, hanem partnered is abban, hogyan valósul meg a házad. Ha az első benyomás alapján választasz, és nem nézel utána a referenciáinak, pénzügyi hátterének vagy a szerződéses feltételeinek, könnyen bajba kerülhetsz. Egy jó kivitelező nemcsak „felépíti” a házat, hanem segít a problémamegoldásban is – egy rossz kivitelező viszont plusz hónapokat és milliókat tehet a projektedre.

3. Az engedélyek nem maguktól jönnek

Bár sokan azt gondolják, hogy az építési engedélyezés már-már automatizált folyamat, a valóság ennél bonyolultabb. Egy hiányos tervdokumentáció, egy rosszul megválasztott tervező, vagy egy időben el nem indított eljárás hónapokkal tolhatja el az építkezést. Az engedélyeztetéshez idő, türelem és gyakorlott szakértő kell – különösen, ha külterületről, védett övezetről, vagy nem egyértelmű szabályozásról van szó. Minden eljárásnak van ritmusa, amit nem lehet sürgetni – és ha elrontjuk, újra kell kezdeni az egészet.

4. Az idő nem csak pénz – hanem stressz is

Az építkezést sokan egy határozott időtávban képzelik el: tavasztól őszig, vagy „karácsonyra készen leszünk”. A valóság viszont általában máshogy alakul. Az időjárás, az anyaghiány, az alvállalkozók csúszásai, vagy egy váratlan tervezési probléma mind késést hozhatnak. És minden egyes hét csúszás pénzbe és feszültségbe kerül. Ha nincs belekalkulálva egy egészséges időtartalék a projektbe, az építkezés könnyen megy át „álomotthonból” rémálommá.

5. Az apró részletek okozzák a legnagyobb problémákat

Sokan úgy gondolják, hogy az építkezés csak „nagy dolgokról” szól: alapozás, falazás, tető. Pedig a legnagyobb problémák nem ezekből szoktak származni, hanem a csomóponti részletekből, a hőhidakból, a gépészeti rendszerek összehangolatlanságából. Ha nem figyelünk oda az elektromos és gépészeti előkészítésre, vagy a nyílászárók pontos beépítésére, az épület már az első fűtési/hűtési szezonban jelezni fogja, hogy hiba csúszott a gépezetbe. Egy jól kivitelezett részlet többet ér, mint egy drága burkolat – mégis, ezeket sokszor az utolsó pillanatban, sietve hozzák meg.

valóság viszont általában máshogy alakul
MTI
Fotó: Máthé Zoltán

...és egy utolsó tanács

Az első építkezés mindig tanulási folyamat is. De nem muszáj mindent a saját bőrödön megtapasztalni. Kérdezz, terveztesd meg szakemberrel a költségvetést, és soha ne kezdj építkezésbe alapos előkészítés nélkül.

Egy jó alap nem csak az épület, hanem a projekt lelke is – és ez már jóval a földmunka előtt eldől.

Borítókép: Készítette: Kovács Attila , MTI/MTVA