Telekvásárlás: amikor biztos, hogy nem csak a szívével lát jól az ember!

Pásztory Ádám
Olvasási idő: 12 perc

Az ember egyik legősibb vágya, hogy olyan értékálló otthont teremtsen, amely lelki, szellemi és vagyoni örökségként szolgálja a családot generációkon keresztül. Éppen ezért meghatározó időszak, amikor megteremtődik annak a lehetősége, hogy felépüljön ez a hajlék. Amikor együtt vannak azok az emberek, akiknek életközössége, szeretete alapot teremt ehhez, illetve rendelkezésre áll a szükséges anyagi forrás is a jövő otthonának felépítéséhez. A telekvásárlás mérföldkövénél azonban érdemes a romantika helyett a racionalitást érvényre juttatni, mert számtalan buktatót rejthet.

Amennyire kiemelt és felemelő az az élethelyzet, amikor az ember telekvásárlásra adja a fejét, éppen annyira megterhelő is.

A tapasztalat azt mutatja, hogy már az első lépés, a megfelelő, vagy inkább megfelelőnek gondolt telek kiválasztása olyan kihívások, csapdahelyzetek elé állítja a csillogó szemű otthonteremtőket, amik képesek az egész folyamat nemhogy ünnepiességét, de szinte élhetőségét is lerombolni.

Nem ijesztgetés, hanem sajnos statisztikai adat, hogy a telekvásárlással kezdődő építkezés könnyen, az eredeti szándékkal szemben, 180 fokos fordulat révén tragédiába: válásba, egészségkárosodásba, illetve anyagi csődbe fordulhat át.

De miért? Ha egy mondattal akarjuk megválaszolni a kérdést, Jane Austen romantikus regényének címét érdemes felírni fősorként: Értelem és érzelem. Megint csak a tapasztalat azt mutatja ugyanis, hogy talán a bevezetőben is leírt antropológiai, azaz alap emberi meghatározottságunk miatt a telekvásárlás, azaz

az új otthon földrajzi elhelyezkedése kapcsán sokszor kizárólag az érzelmi szempontokat részesítjük előnyben.

Hogy hangzik ez a hétköznapokban?

Itt vegyünk telket, mert…

  • akkor közel lehetünk a nagyszülőkhöz,
  • végre kiszakadunk a város szorításából,
  • a legjobb barátaink is itt élnek, mekkora buli lesz!,
  • ezen a településen vannak a legjobb iskolák a térségben,
  • hát nem emlékszel, már az elején megfogadtuk, ezen a csodálatos, romantikus településen fogunk élni!

Értelem és érzelem
Fotó: Unsplash / anne-marie robert

Amikor a racionalitás a boldogságot és a romantikát védi

Az ember érzelmi beállítottságán változtatni szinte lehetetlen, és a fenti szempontok tényleg nagyon fontosak, ugyanakkor most egy másik meghatározó szempontot, az Austen-féle értelemet szeretnénk az előtérbe állítani.

És itt nem a települések által alkalmazott vonzó támogatási programokra, kedvezményes telekvásárlási és állami hitel lehetőségekre gondolunk.

Az Építkező rovat nézőpontját követve ez az értelem nem más, mint a műszaki megközelítés. Ha a telekválasztás kapcsán ez a szempont nem jelenik meg, akkor a jó szándék, a „tiszta szerelem” vagy éppen a kihagyhatatlan támogatási lehetőség ellenére az esetek döntő többségében rossz döntés születik telekvásárlás kapcsán.

Ugyanis bármilyen idillinek gondolt helyen található is a telek,

ha műszakilag, jogilag nem körül járt, átgondolt a választás az törvényszerűen visszaüt majd,

és az egész otthonalapítást rossz vágányra viszi. Ezzel szemben, ha a telekválasztás műszakilag kedvező, az a további odafigyelés mellett pozitív flow-t élhetünk meg életünk egyik fő projektje alatt.

Jöjjenek a részletek!

Szálljunk le tehát az égből a földre és tekintsük végig, mik a telekvásárlás legfontosabb műszaki szempontjai!

Az első talán túlságosan is kézenfekvőnek tűnik: fontos, hogy építési telket vásároljunk. Ez az illeték miatt fontos, ugyanis ha a kiválasztott hely a földtörvény alapján nem alkalmas lakóépület építésére, például üdülői övezet vagy szuper romantikus ártér, hiába építési szándékkal vásároljuk meg, illetékköteles. Persze mondhatjuk erre, van az a szerelem, ami miatt így is megéri, de ebben az esetben is fontos, hogy tudjunk ezekről a következményekről, hogy ne érjen hideg zuhanyként a többletköltség a projekt nyitányaként.

Előbb tervezz, utána vásárolj!

Szintén elsődleges, triviális lépés az építész bevonása a telekvásárlás folyamatába. A tervező, illetve a vele folytatott párbeszéd határozza meg majd új otthonunk kereteit, illetve hétköznapi életünk folyását. A tervezőnek ismernie kell a kívánságainkat, hány fő számára, milyen általunk elvárt alapterületen szeretnénk felépíteni a házat. És az építész lesz az, aki megmondja, hogy a valóságban megvalósítható-e az a keretrendszer, amit megálmodtunk magunknak. Mert ha az építész ismeri a kívánságainkat, vágyainkat, illetve megvan, hogy melyik településen, melyik utcában található telekre álmodtuk meg ezeket, akkor a HÉSZ, azaz a Helyi építési szabályzat alapján össze tudja hangolni a vágyakat a lehetőséggel.

A HÉSZ, azaz az adott település építészeti hagyományait, esztétikumát, elfogadott technikai megoldásait tartalmazó keretrendszer az a valóság, amelyhez jövendőbeli otthonunknak illeszkednie kell.

Ha az általunk kívánt alapterületnél maradunk, a HÉSZ meghatározza a beépíthetőséget, azaz, hogy egy adott területen mekkora házat lehet építeni. Könnyű belátni, miért fontos a telekvásárlás előtt tudni, hogy az általunk kívánthoz hasonló méret és forma egyáltalán lehetséges-e az adott telken. Ugyanilyen meghatározó paraméternek számít az engedélyezett emeletek száma, a homlokzat magassága, illetve hogy engedélyezett-e a mélygarázs, pince építése? A HÉSZ ezek mellett számos más paramétert meghatároz, de sokkal jobb, ha itt és most nem soroljuk ezeket tovább, hanem aláhúzzuk még egyszer, a telekvásárlás egyik kulcsfigurája az építész. Nélküle ne vásárolj!

Új tag a csapatban

Az építész mellett egy másik kulcsfontosságú szereplőt is be kell mutatnunk a telekvásárlás lebonyolítása kapcsán. Ő a jogi képviselő. Hiszen a kedvezőtlen műszaki, szabályozási adottságok mellett van még olyan méreg fog is, mint például a terhelt telek. Ha ilyen telekbe szeretünk bele, akkor vásárláskor mindig a meglévő terhet (hitelt) kell megszüntetnünk először, ami akár brutális adminisztrációs stresszel és szürreális bürokratikus helyzetekkel rombolhatja álmaink telke iránt érzett bimbódzó szerelmünket.

A következő jó tanács: osztatlan közösből soha ne vásárolj egy részt!

Ez azt jelenti, csak olyan telket vásárolj, amelynek saját helyrajzi száma van!

Vigyázz a szolgalmi joggal terhelt telekkel, amelyen például egy bekötő út, illetve egy szolgáltató ehhez kapcsolódó szolgalmi joga található, mert egy ilyen jog nagyban zavarhatja majd a privát szférátokat! A magán úton megközelíthető telektől is óvakodj! Mert ez az az útfajta, amely a közlekedés kapcsán sok telekhez kapcsolódik, de amikor költség lesz vele, nem lesz egy gazdája sem.

Nem sietünk!

Soha ne dönts gyorsan, az eladó bármennyire is bizonygatja, hogy sorban állnak a telekért! Mert már tudod, az építésszel és a jogi képviselővel az oldaladon, körültekintő módon kell végig menned ezen az úton.

Mérd ki a határaid!

További hasznos tipp a geodéta bevonása a projektbe. Ezen nem érdemes spórolni. Sőt, éppenséggel kötelező kiméretni a telekhatárokat, mert hatalmas tanulság, hogy a jövendőbeli telked határai nagyon sokszor nem esnek egybe az ott álló, helyi szokásjog alapján módosítgatott kerítés által kijelöltekkel.

Iránytű legyen nálad!

Szintén ősi, meghaladhatatlan tudásnak tekinthető, hogy

a telek adottságait nemcsak fekvése, hanem tájolása határozza meg.

Hallgass az ősi bölcsességre és déli tájolású telekbe szeress bele. Illetve ezt az igényedet fogalmazd meg az építésznek is! Ez biztosítja majd, hogy a fény beragyogja az életeteket, illetve megint egy kis értelem: a napjainkban egyre fontosabb energiaháztartási szempontok, a napelem, napkollektor is ebben a tájolásban éri el optimális hatásfokát.

Közművelődés

Nem egy romantikus hangzású szó következik, de hidd el, az érzelmi, mentális stabilitás egyik titka, ha a telekvásárlás kapcsán tisztában vagy a közmű kifejezés jelentésével.

Vannak olyan közmű ellátottságok, amik műszaki értelemben kötelezők és vannak olyanok, amik opcionálisak.

Kezdjük a kötelezőkkel: ez a telek víz és áram ellátottsága. A vécét le lehet húzni gyűjtött vízzel, felmosni is lehet talajból kinyert vízzel, mosógépet viszont már nem tudsz üzemeltetni vele, mert tele van homokkal, finom anyaggal és eltömődik. Ugyanez vonatkozik a kerti öntöző berendezésekre is, de ebben az esetben a vödör és a kanna cipelése a fenntarthatóságért tett gyakorlati tett, tehát földből kinyert vízzel öntözni menő igazán. Viszont csapból folyó ívóvíz nélkül nem alternatív az élet, ezért hálózatos, bevizsgált, iható, egészséges víz nélkül nem lesz meg a hőn áhított családi boldogság.

Áram kell!

Az olajmécses, a gyertya, az akkumulátoros hálózatról világító hangulatlámpák fényfelhői, bokrai nagyon romantikusak, főleg egy borospincében, egy présházban, egy hétvégi házban, de ezek a megoldások nem teszik meghaladottá az áramkérdést a lakóépületben.

Mert ha van áram, minden van!

Például gázkonvektor is, mert ahhoz is áram kell, ahogy a fűtésrendszerünkhöz is! Addig pedig, amíg nem építed ki a szélmozgástól független, örökké dolgozó szélturbinát, a napelem által termelt energiát hatékonyan tárolni képes rendszert, addig a vezetékes áram lakóépületben kötelező műszaki feltételnek számít.

A vezetékes áram lakóépületben kötelező műszaki feltétel
Fotó: Unsplash / Matheus Frazão

A gáz már gáz

És ha már szóba került a gáz, megvan az első opcionálisnak tekinthető közmű is. Sőt manapság már, ha a kiállás ott is van a telken, lakásban legtöbb esetben kikötjük, ledugózzuk. A mai, nagyon alapos számítási metóduson és hatékonysági vizsgálatokon alapuló szakmai sztenderd szerint ugyanis a hőszivattyús rendszer a leggazdaságosabb megoldás.

A csatorna kérdés

A második opcionális közmű ellátottsági szempont a csatornahálózathoz való csatlakozás. Igen, azokról az anyagokról beszélünk, amik a mosdón és a vécén keresztül távoznak az életünkből.

A csatornarendszer alternatívái egy telek esetében a földbe süllyesztett úgynevezett szikkasztó- illetve tározó rendszerek vagy aknák.

A szikkasztó rendszereket általában lyukacsosnak építik, hogy a bennük felgyülemlő anyag elszivárogjon a földben, öntözve, trágyázva a talajt. A tározó rendszer esetében pont fordítva, a lényeg a hermetikus zártság és szigetelés. Ez utóbbinak elmaradhatatlan társa a szippantós autó, amely időközönként jön, szippant és magával viszi hétköznapjaink melléktermékeit. Ez nyilván nem a legmodernebb és legkellemesebb megoldás, de a tapasztalat mégis az, hogy ha csak a csatorna közmű áll közénk és álmaink telke közé, a fenti alternatív megoldásokkal meg lehet ugrani ezt az akadályt.

Attól függ

A gyenge áram, illetve adatátvitel is kérdés lehet, de a digitális lefedettség folyamatos növekedése miatt ez a közmű is opcionálisnak tekinthető, ami alól persze kivételt képeznek azok az általában speciális munkakörből vagy e-sport karrierből fakadó kihívások, amik optikai kábel behúzását teszik szükségessé.

Hegyen, völgyön

Abban az esetben, ha a kiválasztott telek a panoráma, a jó levegő vagy a klasszikus romantikus hegyi környezet iránt érzett rajongásunk miatt egy lejtős területen terül el, akkor két lehetőségünk van: vagy hegy- vagy pedig völgyoldali telken fogunk építkezni és élni. Akármelyik is jut azonban osztályrészül, egy biztos, a közlekedés szempontjából ezzel nem könnyítjük meg az életünket, de még ez is lehet olyan szempont, amit a szerelem könnyedén felül ír. Remélhetőleg télen is, amikor a meredek, csúszós utak kezelése, takarítása, leolvasztása hétköznapi kihívássá válik.

Nézzük meg akkor, milyen előnyökre és hátrányokra számíthatunk a völgy- és hegyoldali telkek esetében.

Élet a völgyoldalon

A völgyoldali telek egyértelmű előnye, hogy lefelé kell építkezni, tehát amikor majd megérkezik az építőanyaggal megrakott autó, akkor lefelé kell mennie a telken, ami könnyebb, mint felfelé. Majd amikor hősünk megszabadul hasznos terhétől, már üresen indulhat felfelé a telken.

A völgyoldali telek elnevezés ne tévesszen meg minket, mert

ha a völgyoldal tetejére lehet építeni, és a telek sokáig tart alatta, a panoráma lehetősége itt is adott.

A völgyoldali telek legnagyobb hátránya a csatorna paradoxon. Mert az történik, hogy az utca frontján futó csatorna fent van, a ház pedig, ahol lehúzod a vécét, ehhez képest lent. Ezt a gravitációs ellentmondást egy szivattyú üzemeltetése oldja meg, de például áramszünet esetén a várt siker egészen biztosan elmarad. Fájdalom, de ezzel nincs vége, mert a szivattyú mellé rendszeresíteni kell egy darálót is a hatékony áramlás megteremtése érdekében. Ha pedig a daráló elromlik, eltömődik, akkor a völgyoldali telken lakók életében beköszönt a vécézés-, zuhanyzás- és mosás mentes korszak, mindaddig míg meg nem érkezik a szerelő.

Abban az esetben, ha az utcának nincs vagy rossz a vízelvezetése, akkor az összes víz ide fog folyni, ömleni, ami már a tervezés szempontjából is kihívást jelent, mert ki kell alakítani a víz útját a telken, amely elkerüli a házat.

Mindeközben a hegy oldalon

A hegyoldali telken a panoráma evidencia, a víz lefelé folyik, a csatorna pont jó irányban van. Az építkezés errefelé értelemszerűen nehezebb, mert az autók megrakodtan felfelé, üresen lefelé közlekednek.

Záró tanácsok

Búcsúképpen álljon itt még néhány hasznos tipp öreg kivitelezőktől. A sziklás talaj, bár az eladó nagyon stabilnak fogja nevezni, például az alapozás komoly többletköltségeket okoz majd nektek.

Közel van a tó, a folyó, milyen romantikus és megnyugtató! Jusson ilyenkor eszedbe a fizika órán tanultak:

a telken a talajvíz pontosan azon a szinten van, mint a szomszédos természetes víz szintje.

És igen, mindig be fog törni a pincébe, a házba. Érdemes átgondolni, mert szüntelen harcot jelent!

És itt most álljunk meg. Remélhetőleg már eddig sikerült annyi műszaki, hosszú távon meghatározó szempontot átadni, amely segíthet minden otthonteremtőnek megérteni, a személyes elköteleződés, illetve az idilli helyszín felfedezése mellett mennyire fontos, hogy a felépülő otthon egy harmonikus és organikus életmód kialakítását kínálja az ott élők számára. Hiszen az ember, így az általa épített otthon két alapérték: érzelem és értelem találkozásából, szinergiájából építkezik.