AI vagy valóság? Ezek a világ legfurcsább épületei

A mesterséges intelligencia fejlődésével olyan képek bukkannak fel az interneten, amiről első pillantásra nehéz megállapítani, hogy valóság vagy fikció. Eközben a modern technológiák és az innovatív ötletek, illetve a hagyományos módszerek szokatlan egyvelegéből olykor a fizika határait is feszegető építményeket vetnek papírra a tervezők.

Az építészet gyakran a funkció és a művészet találkozása a szakmabeliek szerint. De kinek mit jelent pontosan a művészet? Hétköznapi lakóparkokat, modern irodaházakat, historizáló vonásokat, alternatív anyaghasználatot és természetközeliséget vagy éppen kacskaringózó szürrealista csigavonalakat?

Korábbi írásunkban már bemutattunk néhány szokatlan megjelenésű, megosztó épületet a világ minden tájáról. Ezúttal viszont olyan házakat mutatunk be, amelyek akár díszletként is megállnák a helyüket egy sci-fi filmben. Lássuk a világ legfurcsább otthonait, amik bármilyen hihetetlen, de nemcsak AI-képeken léteznek, hanem valóban megépültek.

Euphoria Art Land – Limassol, Ciprus

Ez a különleges külsejű ingatlan a Limassol közelében található Euphoria Art Land. A kupolás, buborékszerű házak alternatív szálláshelyként üzemelnek a népszerű ciprusi turistaparadicsomban. Az épületek újrahasznosítható anyagokból készültek organikus és úgynevezett bioklimatikus építészeti technikákkal. A házak megjelenését a leírás szerint egy-egy ország ihlette: Etiópia, India és Mexikó.

Euphoria Art Land
Airbnb
Fotó: Nour

A hullámzó, mozaikokkal díszített, színes építményt az indiai kultúra és művészet sokszínűsége ihlette. A házban egy tetőablakot is kialakítottak, amely a csillagokra néz. A külső képeket nézve azt gondolhatjuk, hogy a „buborékok” belső terei is hasonlóan őrült stílust képviselnek. Tény, hogy a harsány színek a szobában is megjelennek, de a színes bútorok és a kézzel készített részletek mégis kellemes, letisztultabb hangulatot tükröznek.

Rubik-kocka ház – Caaguazú, Paraguay

Vajon, hogy került Rubik Ernő híres találmánya egy paraguayi tóba? A képen igazából nem a kockajáték óriás változata látható, hanem egy „úszó otthon”. Az Acaray-tó partján felépített úszó házat a helyiek El Cubo néven ismerik. Az épület egyik oldalát a Rubik-kocka összetéveszthetetlen színes négyzetei alapján festették le. A hétköznapi használatot valószínűleg megnehezíti, hogy a házba csak egy ingatag stégszerűségen lehet bejutni, amely összeköti a partot a bejárattal.

Rubik-kocka ház
Airbnb
Fotó: La Wayaba

Annak ellenére, hogy kívülről nézve úgy néz ki, mintha a ferde kocka bármikor elsüllyedhetne és folyamatosan billegne, a ház belseje teljesen stabil és egyenes hatást kelt. Bent két ágy, egy fürdőszoba, illetve egy konyhasarok található és persze az utánozhatatlan vízi panoráma.

Bonita Domes – Kalifornia, USA

A furcsa épületet talán úgy jellemezhetnénk legpontosabban, hogy egy hobbit falu és a Flintstone család háza ihlette. Az ingatlan a kaliforniai Joshua Tree Nemzeti Park szívében helyezkedik el. A sivatagi tájba olvadó Bonita Domes kívül és belül is látványos. Az összesen 124 négyzetméteres épületegyüttes egy nagyobb vályogkupolából és több kisebb másából áll. A legnagyobb kupolában egy konyhát, egy nappalit, két hálószobát és két fürdőszobát alakítottak ki. Az építmény különböző zugokkal, kisebb alvófülkékkel, íves mennyezettel és falakkal válik még szövevényesebbé.

Bonita Domes
Airbnb
Fotó: Jeff

A kisebb kupolák inkább alvókapszulákként működnek, amelyekben éppen elférnek az ágyak. A Bonita Domes saját meditációs templommal is büszkélkedhet, amelyet még az előző tulajdonos rendelt meg. Az épülethez tartozik még egy kézzel készített tűzrakóhely és egy úszómedence is.

Nautilus – Naucalpan, Mexikó

A ház története szerint a lakók egy szokatlan megjelenésű otthont szerettek volna, amely közelebb hozza őket a természethez. A képek alapján a terv kétségtelenül teljesült. A kagyló alakú építményt Javier Senosiain álmodta meg úgy, hogy az egyszerre legyen kortárs művészeti alkotás és egy látványos példája az organikus építészetnek.

Nautilus
Fotó: Jaime Jacott

A ház bejáratánál színes ólomüveg ablakot helyeztek el. A „cifra” üvegen beszűrődő fény egyedi hangulatot ad a belső térnek. A falak a padló és a mennyezet csigaházra emlékeztető módon csavarodnak, a padlót növények borítják és még egy mesterséges patakot is fokozza a már említett természetközeliséget. A fő hálószoba olyan, mintha egy sziklából vájták volna ki a nappali pedig az Alice Csodaországban világát idézi.

Snake house – Naucalpan de Juárez, Mexikó

A Snake house néven ismert ház pikkelyszerű csempékkel és a hosszú, íves kialakítású szerkezetével egy az egyben egy kígyó másolata. Az épület és az azt körülvevő szoborkert szintén a Nautilusnál már említett építész, Javier Senosiain munkája. A helyszínen található barlang bejárata egy kígyó szájára emlékeztette Senosiaint, ezért a zord hangulatú, lejtős terepen megtervezte a kigyót formáló betonszerkezetet.

Snake house
Airbnb
Fotó: Patricia

Hihetetlennek tűnhet, de a furcsa házban jelenleg 10 apartman van kialakítva, amit bárki kibérelhet egy nyaralásra. Az egyik legizgalmasabb helyszíne az épületnek az a közösségi tér, amelyet egy többszínű üvegkupola fed, élénk fényekkel bevilágítva a helyet.

Modern airship – Oban, Egyesült Királyság

A modern UFO-szerű épület Drimninben található, közel a Sound of Mull partjaihoz, Skócia nyugati partvidékén. Az Airbnb oldalán bérelhető házat léghajónak nevezik, és egy kapszula jellegű építményként írják le, amely egy 1,6 hektáros földterületen található. A szöveg szerint a ház portálszerű ablakain és az üvegfalakon keresztül hihetetlen kilátás nyílik a környező hegycsúcsokra. A házat a brit építész, Roderick James tervezte és szigetelt alumíniumból alakították ki, ezért egész évben kellemes meleg van benne.

Modern airship
Airbnb
Fotó: Amanda Juliet

Az egyszerre rusztikus és modern ingatlan belsejébe természetes faanyagok, acél elemek és egyedi bútorok kerültek. A kompakt mérete ellenére a ház tele van okos, praktikus és esztétikus megoldásokkal, mint például a közvetlenül a vízre néző ülősarok vagy az elegáns konyhasarok tárolási megoldásai. A léghajóban két hálófülke van, az egyikben egy franciaágy, a másikban pedig két egyszemélyes ágy található.

A House to Die In – Oslo, Norvégia

A világhírű Snøhetta által tervezett A House to Die In gyakorlatilag szobor és ház egyben – a norvég művész, Bjarne Melgaard régóta kitalált, egyelőre meg nem valósult projektje. A figyelemfelkeltő építmény Edvard Munch festőművész egykori otthona közelében épülne, hogy folytassa a terület művészeti központtá válásának hagyományát. A lakóépület egy faházból állna, amelyet állat alakú szobrok tartanának.

A House to Die In
Snøhetta

Az épület alatt egy sekély tó helyezkedne el, amely a lebegés illuzióját keltené, a ház külsejét pedig fekete, égetett tölgyfával borítanák. Ez a japán építési hagyományokra jellemző anyag az évek során természetes módon változik az időjárás hatásaira, így az idő múlásával, a ház is fokozatosan öregedne és alakulna. A szobák többféle funkciót szolgálnának: az egyik szoba egyszerre medence és étkező, míg egy másik munkaterület és fürdő lenne.

Casa Invisible – Ljubljana, Szlovénia

A vidéki tájban rejtőzködő házat az osztrák Delugan Meissl Associated Architect stúdió tervezte. A tükrökkel burkolt ingatlan visszatükrözve a környezetét olyan egyedi építészeti struktúrát hoz létre, amely tökéletesen reflektál a környezetére és közben nem töri meg a látványt. A szinte láthatatlan épület éjszaka még izgalmasabb, amikor a szélei beleolvadnak a sötét égboltba, visszatükrözve a csillagok fényét.

Casa Invisible
Delugan Meissl Associated Architects
Fotó: Christian Brandstätter

Az előregyártott kivitelben kapható ház könnyedén felépíthető, bár méreteiből adódóan a belső tere kissé szűkös, de a rendkívül stílusos enteriőr valószínűleg kárpótolja a lakókat. A világos faburkolat, a padlótól a mennyezetig tartó üvegezés a divatos skandináv trendek szerint készült.

Reversible Destiny Lofts – Tokió, Japán

A tokiói épületegyüttes minden bizonnyal kiemelkedik a többi lakópark közül. Az alapvető geometriai formák ihlette, színes házakat nehéz nem észre venni. Az épületben minden lakás egy kör alakú, nyitott nappali részből áll, amely egy központi konyhából nyílik. A további helyiségeket kerek ajtók és függőlétrák kötik össze, amelyek miatt az épület leginkább egy színes játszóházra emlékeztethet.

Reversible Destiny Lofts
Getty Images
Fotó: Koichi Kamoshida

A színek, textúrák és formák – mint például a kör alakú szobák és függő tárolóegységek – célja, hogy izgalmasabbá tegyék a mindennapokat, stimulálják az érzékeinket és a monotonitás helyett újdonságot hozzanak az életterünkbe.

Waldspirale – Darmstadt, Németország

Ez a rendhagyó külsejű épület úgy emelkedik ki Darmstadt városának megszokott látképéből, mint a sűrű felhők rengetegéből a mesebeli kastély. A Waldspirale valóban úgy néz ki, mint egy fantázia birodalom, amit gyerekek rajzoltak, azonban funkcióját tekintve nincs semmilyen „csavar”, hiszen ez is egy lakóház. A stílusa alapján jól felismerhető rajta Friedensreich Hundertwasser osztrák építész keze nyoma, bár maga a ház csak a szakember halála után készülhetett el.

Waldspirale
Shutterstock
Fotó: Christian Mueller

Az U-alakban kanyargó épületet egy 12 emeletes torony, aranykupolák és egy hárs-, bükk- és juharfákkal beültetett, füves tető díszíti. Hundertwasserről köztudott, hogy nem szerette a rendet, a szimmetriát. Úgy fogalmazott, hogy az egyenes vonal az emberiség bukásához vezet. Az építész annyira visszataszítónak találta az egyformaságot, hogy az épület több mint 1000 ablaka közül egyik sem egyforma, sőt a 105 lakás ajtajára is eltérő kilincsek kerültek.

Nyitókép: Nautilus / Jaime Jacott

Forrás