Barokk luxus a hajósi Érseki nyaralókastélyban – Egy nap, egy műemlék!

Máté Enikő

Cikksorozatunk következő része, amelyben az E-Örökség magyar műemlékes adattár izgalmas tartalmaiból válogatunk, Bács-Kiskun vármegye egy további gyöngyszemét mutatja be, a Hajóson található Érseki nyaralókastélyt.

Az E-Örökség honlapja egy teljességre törekvő, állami műemlékes adatbázis, amely most elindulva megyékre és településekre lebontva, könnyen kereshető módon mutatja be hazánk védett épített örökségének minden elemét. A sok ezer műemlék tárháza igazi kincsesbánya és érdekes olvasmány a téma iránt érdeklődő szakértőknek, valamint a hazai örökség rajongóinak. A Hely.hu most sorozatot indít az E-Örökség tartalmainak bemutatására. Az első héten Bács-Kiskun vármegyébe látogatunk el.

A hajósi Érseki nyaralókastély

Hajós a kalocsai érsekség uradalmához tartozott: gróf Patachich Gábor kalocsai érsek itt építtette fel pompás nyaralóját 1739 körül, közel egy időben a betelepítésekkel, amelyek során a vidékre sváb családok érkeztek. A környék abban az időben igen mocsaras, ritkán lakott terület volt, de bővelkedett vadban, így

az érsek a kastélyt főként vadászatok alkalmával használta.

A téglalap alaprajzú főépület jellegzetes elemei a sarkain átlósan elhelyezett, háromszintes, manzárdtetős tornyok. Keleti oldalán L alakú melléképület áll, amelyhez hasonló eredetileg a nyugati oldalon is volt, de azt 2004-ben elbontották. A földszinten 4-4 lakószoba helyezkedett el, középtengelyében a kastélyépítészet jellegzetes eleme, a sala terrena, egy boltíves, tágas, gazdagon díszített helyiség.

A kastély ábrázolása az ún. Batthyány Albumban, 1776.

A hajósi kastélyt az első időszak után, 1766-1767 között barokk stílusban kibővítették: elkészültek az emeleti oldalszárnyak és a saroktornyok emeleti részei, új lépcsőház létesült, az északi és a déli homlokzatok középrizalitjain erkélyeket helyeztek el, a termek pedig egységes szellemű, barokk díszítőfestést kaptak.

A 20. század hajnalán, 1907-1908-ban árvaházzá alakították át az épületet. Ekkor az építész Kikindai Aladár, a kivitelező: Greiff József építőmester volt. 1948 után is gyermekotthon működött benne egészen 1990-ig. A kastély teljes felújítása 2009-2010-ben valósult meg,

ezt követően nyílt meg benne a Hajósi Barokk Kastély múzeum, amiben állandó és időszaki kiállítások is helyet kapnak.

A település főterén a templom északi oldala felé néz a kastély homlokzata. Az épülethez derékszögben földszintes szárnyak csatlakoznak, melyeket íves záradású, szobordíszes kapuk kötnek össze a kastéllyal. Az L-alakú földszintes szárnyak északi végeit szobordíszes pillérsorból álló kerítés köti össze egymással, és választja el a kastély egykori kertjének helyétől.

Hajós kastélya egy régi képeslapon

A főhomlokzat közepén ablakká szűkített, profilozott talpas, füles szalagkeretes ajtó nyílik timpanonos szemöldökpárkánnyal, puttószobrokkal, barokk főpapi címerrel.

A kastély földszintjén csehsüveg-, teknő- és poroszsüveg-boltozatos, az emeleten tükörboltozatos helyiségek találhatók, míg a díszteremben lizénás-tükrös faltagolás látható.

Hajós kastélya a török háborúk után későn újratelepült és életre kelt dél-alföldi régió egyik legkiemelkedőbb barokk műemléke, amely megérdemli a védelmet és a nagyközönség figyelmét.

Az épület ráadásul most az E-örökség oldalán 3D-ben és megnézhető, virtuálisan körbe is járható!

Nyitókép: E-örökség