A CNN címlapon foglalkozik a Pannonhalmi Főapátságban pusztító rovarinvázióval

Megyesi Máté

A buborékba zárt könyvek nagy nemzetközi sajtóvisszhangot generáltak.

Mint arról korábban már írtunk, júniusban Budapest-szerte lepkeinvázió volt tapasztalható, ám a rovarok nemcsak a fővárosiak életét keserítik meg. A Pannonhalmi Főapátság könyvtárát májusban kenyérbogarak lepték el, így elkerülhetetlenné vált a teljes állomány fertőtlenítése.

E célból a könyveket összecsomagolták, majd a pakkokat felfújt zsákokba pakolták.

A különleges látvány az Associated Press figyelmét is felhívta, a hírt pedig a CNN is átvette.
Pannonhalma a CNN nemzetközi rovatának címlapján, ahol a nap során vezető hír is volt

A történet már csak azért is érdekelheti a nemzetközi sajtót, hiszen a főapátság 1996-ban az UNESCO világörökségi listájára is felkerült – hogy egyáltalán mi a története ennek a védettségi kategóriának, arról alábbi cikkünkben értekeztünk bővebben.

A cikkben Ásványi Ilona is megszólal. Mint azt a könyvtár főigazgatója elmondta, bár a legértékesebb és legrégebbi műtárgyak sértetlenek maradtak, a gyűjtemény bármilyen mértékű károsodása hatalmas csapást jelent a kulturális örökségre nézve. Ráadásul a könyvtárban olyan kincseket őriznek, mint az első magyar nyelvemlékünk, Tihanyi Apátság Alapítólevele.

Az AP és a CNN továbbá röviden ismerteti a pannonhalmi könyvtár gyűjteményének jelentőségét, illetve hozzáteszi, a könyvek hat hetet fognak eltölteni a nitrogénnel megtelített zsákokban, majd csakalapos vizsgálat és porszívózás után kerülnek vissza a polcokra –

a sérült darabok restaurációjára azonban csak később kerülhet sor.
A kenyérbogarak a megemelkedett átlaghőmérséklet hatására szaporodhatnak ilyen veszélyes mértékben
MTI | Krizsán Csaba

A nemzetközi sajtó továbbá felhívja a figyelmet az invázió mögött álló lehetséges okokra is. Hajdu Zsófia Edit, a projekt főrestuarátora szerint a helyzet kialakulásához nagyban hozzájárult a globális felmelegedés, a Magyarországon elmúlt években tapasztalt magasabb átlaghőmérséklet ugyanis Pannonhalmán is kifejtette hatását, és lehetővé tette a bogarak számára, hogy a szokásosnál is több fejlődési cikluson menjenek keresztül évente.

Mivel a főapátság szerencsére a nemzetközi sajtóvisszhangtól függetlenül is ura a helyzetnek, a könyvtár reményeik szerint 2026 elején ismét látogathatóvá válik majd.

Forrás: AP, CNN

(Nyitókép: MTI | Krizsán Csaba)