Jankovics alkotói üzenete megfelel a jubileumi szentév Ferenc pápa kiválasztotta jelszónak – hangzott el a megnyitón.
A szentévet kísérő nemzetközi kulturális programsorozatban Magyarország a Jankovics Marcellnek szentelt tárlattal mutatkozott be, amely a szentszék egykori kancellária épületében nyílt meg csütörtök este Rómában. A Hit, remény és rajzfilm című kiállítást Jan Maria Chun Yean Choong, a szentszéki államtitkárság munkatársa és Szász János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet miniszteri biztosa nyitotta meg az olasz, magyar és nemzetközi diplomáciai és kulturális élet képviselőinek részvételével.
Ez Magyarország első kiállítása, amellyel az idei szentév hivatalos programjában szerepel.
A vatikáni diplomácia képviselője beszédében hangsúlyozta, hogy Jankovics Marcell alkotói üzenete pontosan megfelel a jubileumi szentév Ferenc pápa kiválasztotta jelszónak, vagyis hogy a keresztény remény soha nem okoz csalódást.
Jankovics munkássága a hit, a kultúra és a kreativitás összhangjának bizonyítéka
– hangoztatta Jan Maria Chun Yean Choong.
Szász János emlékeztetett, hogy a Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviselőjeként harmadik alkalommal van lehetősége Magyarország keresztény üzenetét Rómában tolmácsolni.
2019-ben magyar művészek Szűz Mária-ábrázolásait mutatta be a Boldogasszony-kiállítás, 2023-ban Párkányi Raab Péter Via Crucis című fotókiállítását láthatta a római közönség. A miniszteri biztos Márton Áron püspök 1945-ös újévi körleveléből idézett, miszerint minden embernek a kereszténység a legszemélyesebb feladata. Szász János elmondta, „Magyarország az, amely a gyakorlatban Európa örökségét, vagy talán legfontosabb örökségét tényleg hűen képviseli. Nem véletlen, hogy Ferenc pápa egymás után kétszer is ellátogatott hazánkba. A kulturális diplomáciának óriás szerepe van, ezt bizonyítja, hogy a szentév ünnepségsorozatában meg tudunk jelenni Jankovics Marcellel, kultúránk egy legendájával”.
A Jankovics Marcell munkásságának szentelt multimediális tárlat a szentszéki kancellária egykori épületében, a Cancelleria-palotájában február 5-ig látható. Tóth Norbert kurátor elmondta, Jankovics Marcell hatalmas életművét igyekeztek átfogni momentumok hangsúlyozásával:
a kiállítás első részében a magyarság fundamentuma, a kereszténység, a Biblia, a teremtés jelenik meg.
A második rész a Kukorica Jancsiból János vitézzé váló hőst jelképezi, a harmadik pedig korunknak üzen Madách Imre Ember tragédiájából a londoni szín bemutatásával.
A megnyitón jelen volt Rubovszky Éva, Jankovics Marcell özvegye, aki rendkívülinek nevezte, hogy a művész tervezte bibliai sorozat első, „a dübörgő szocializmusban megszületett fejezete, a Teremtés most a Vatikánban került levetítésre”.
Szemadám György festő, író a testvére, Jankovics Marcell emberi és alkotói nagysága együttesét emelte ki. Enzo D’Alo olasz rajzfilmrendező a Pannonia Filmstúdió rajzfilmeseinek egyedülálló kísérleti munkáiról beszélt.
A kiállítás többek között a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a római Szentszéki Nagykövetség, a Római Magyar Akadémia, a Pápai Magyar Intézet, a Magyar Művészeti Akadémia, a Nemzeti Filmintézet támogatásával valósult meg.
Forrás: MTI