Bodrogi Fanni legújabb projektje egy klasszicista bérház tetőterében kialakított otthon, melyet a levendula különböző árnyalatai és a dán bútorok tesznek egyedivé.

Pest belvárosának egyedi atmoszféráját ötvözi a kortárs belsőépítészettel Bodrogi Fanni legújabb projektje, amely egy klasszicista bérház szintráépítéssel kialakított lakásában valósult meg.
Az új építésű, 65 négyzetméteres otthon különlegessége, hogy egy kétgyermekes, külföldön élő magyar család második otthonaként szolgál, ezért a tervezés során kiemelten fontos szempont volt, hogy az állandó lakhelyüktől távol is otthon érezzék magukat – meséli a belsőépítész.

A lakás stílusa finoman nőiesnek mondható, ugyanakkor nem annyira „csajos”, hogy egy férfiember ne érezze benne jól magát. A különböző helyiségek más-más hangulatot árasztanak: a nappali és a két kislány szobája légies és lágy, míg a konyha karakteresebb, maszkulin vonásokat hordoz. A hálószoba neutrális színvilága pedig biztosítja, hogy a tér minden lakó számára kellemes legyen.

A lakás enteriőrjét meghatározó szín a levendula lila, amely a megrendelő kedvenc árnyalata. Ez a szín azonban nem a hagyományosan ismert „Milka-lila” verzióban jelenik meg, hanem a padlizsántól a kékes tónusokig terjedő spektrumban, ezzel változatos és elegáns összhatást teremtve. Előbbi a nappaliban, a hidegebb lila pedig a hálószobában jutott nagyobb szerephez. Egy lakás berendezése során a sötét színek falon való alkalmazása ijesztő ötlet lehet, ám Bodrogi Fanni szerint nincs mitől félni. A tervezési folyamat során a tulajdonos is tartott a sötétebb árnyalatok használatától – vallja be a belsőépítész – ám végül teljes mértékben elégedett lett a végeredménnyel,
a kisebb felületen alkalmazott sötét szín ugyanis karaktert ad a térnek.

A lila színvilágot jól egészítik ki a homokszínű és bézs elemek, amelyek az egyes napszakokban más-más árnyalatot mutatnak, és különböző hangulatot árasztanak. Ezek
a természetes, meleg tónusok előnyösek az újépítésű lakásokban, ahol a kezdeti rideg tér melegségre és egyedi karakterre szorul.
A vásárlók fejében mindig az a kép él, hogy az új építésű – esetünkben új, ráépítéssel kialakított – lakásokkal nincs gond, egy olyanba csak be kell költözni, ám a tapasztalat mást mutat. Ezek a lakások általában rettentően „fehérek”, sterilek, így Fanni mindenkinek azt tanácsolja, hogy legalább a színharmóniák megalkotásával és egy festéssel számoljon a beköltözés előtt, így ugyanis rögtön otthonosabb, belakottabb lesz az összhatás.

Az új építésű lakások egyéb kihívásokat is rejtenek a belsőépítészeti munka során:
a tervezőnek a fejlesztő által beépített burkolatokhoz igazodva, mégis személyre szabott és kifinomult otthont kell létrehozniuk. Tekintve, hogy a választható burkolatok nem kifejezetten magas minőségűek, ez nem mindig egyszerű, ám közel sem megoldhatatlan feladat. A megfelelő színharmóniák itt is segítenek.

Persze az új építésű lakásokról nemcsak a burkolatok és steril fehér árnyalatok miatt esik sok szó az utóbbi években, egyéb problémák is adódnak. Sajnos jellemző, hogy a
fejlesztők leginkább a profitra koncentrálnak, és a tervezés során nem feltétlenül veszik figyelembe a későbbi lakók igényeit.
Ennek egyik példája az ebben a lakásban is megtalálható trapéz alaprajzú szoba, amelynek nem szabadott volna megszületnie a tervezőasztalon, és komoly kihívást jelentett a berendezéskor.
A hagyományos, kereskedelemben kapható bútorok ugyanis nem illettek bele, így egyedi gyártású megoldásokat kellett alkalmazni. A két ággyal és egy szekrénnyel kialakított helyiségben a bútorlapból készült ágytámla optikailag segít ellensúlyozni a szokatlan alaprajzot.

Hasonló problémát okozott az eredetileg gipszkartonból és lejtéssel kialakított ablakpárkány, amely a használat során gyorsan tönkrement volna. Fanni ezt a problémát a konyhapulttal azonos anyagból készült kompozit technikai kőből készült párkánnyal oldotta meg, amely esztétikai szempontból is időtállóbb megoldást kínál, valamint használhatóvá is teszi a 40 centi szélességű felületet.

A konyha a lakás egyik legmarkánsabb eleme, ahol a fekete szín dominál, erőteljes, maszkulin hatást keltve. Az összképet világos kőből készült konyhapult ellensúlyozza, amely a falra is felkerült, ezzel még egységesebbé téve a teret.
A berendezés terén a dán designer bútorok dominálnak, amelyek letisztult formaviláguknak köszönhetően elegánsak, mégis kényelmesek. A visszafogott alapdarabokat néhány merészebb vonalvezetésű tárgy teszi izgalmasabbá, dinamikát és karaktert adva a térnek.

Összességében a lakás egy jól átgondolt, személyre szabott tér lett, amely egyszerre tükrözi a tulajdonos stílusát és biztosít egy kényelmes, barátságos otthont a család számára.
Borító: Erdőháti Áron