Még mindig tarol az épület, amelyért a két belsőépítész átvehette az elismerést.

Átadták az Év Belsőépítésze díjat, amelyet az alapító Laki Péter és a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata olyan kiemelkedően magas, különös tervezői értékkel rendelkező belsőépítészeti munkáért adományoz, ami meghatározta az évadot.
Ezúttal most a 2022-2023-ban elkészült munkákat várta a zsűri a nevezők között, legyen szó akár állami vagy magánberuházásról, funkciótól függetlenül.
Néhány év szünet után osztották ki ismét az elismerést: ezért történt meg most a 2022–2023-as díjazás. A hagyomány januárban folytatódik, ekkor ítélik majd oda a 2024-es kitüntetést.
A pályázók
A felhívásra az alábbi 11 pályázat érkezett be:
- Balogh Balázs, Balogh Emese: Debrecen – Csokonai Fórum Színház
- Bihary Sarolta: Sopron – Múzeumnegyed
- F. Kovács Attila: Alapítványi Villa (Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Közalapítvány)
- Stak-Takács Orsolya (Paragram Stúdió): M3 Metró – Semmelweis Klinikák metróállomás
- Kokas László: Budapest – Walter Rózsi Villa
- Török Szabolcs Bence, Csavarga Rózsa (T1 Studió): Budapest – Magyar Zene Háza
- Juhász Veronika, Fábián Gábor: Szentendre – Kenderház
- Somogyi Pál (Keso Design Stúdió): Eger – Dobó István Vármúzeum
- Galambos Andrea (Minusplus) – Bp. – Brutal Bár, Pipit Étterem, Webstar Iroda, Inside Iroda, Campus Cooperation Pie, Worldquant Iroda
- Dr. Lukács Zsófia: Enteriőr rekonstrukciós munkák: Boldogkői vár, Sümegi vár, Nagyvázsonyi lakótorony, Vigadó-Évszázadok öröksége
A zsűri, amelyet a minap Kossuth-díjat kapott és általunk is megszólaltatott Ferencz Marcel vezetett, a beadott pályaművek mindegyikét színvonalasnak ítélte és a tagok úgy fogalmaztak, hogy a projektek a belsőépítészeti tervezés széles skáláját mutatják be.
A győztes
Az Év Belsőépítésze 2022–2023 pályázat nyertesének Török Szabolcs Bence és Csavarga Rózsa, a Magyar Zene Házában végzett munkáját választották.



„A belső tér egyedi hangvételű, művészi értékű, részleteiben megoldott, egységes az építészettel”
– fogalmaztak a nyertes projektről.
A többi pályázat közül kiemelték még Bihary Sarolta DLA munkáját, a soproni Múzeumnegyedet.
„168 pályázó közül nyerte el a Magyar Zene háza tervezésének lehetőségét a világhírű Sou Fujimoto épp tíz éve. A kihívás az volt, hogy miként lehet a határtalanságot anyaggá formálni” – fogalmaztak a belsőépítészek.
Sou Fujimoto radikálisan eltérő szemléletének értelmezése és kézzelfoghatóvá tétele volt. Az öt szintes épület három fő téregységből áll, amelyeket egy lebegő lépcsőrendszer köt össze. A legfelső szint a világ első zenei intézményének ad otthont, ahol oktatótermek, digitális archívum és könyvtár is helyet kapott.



A 80 méter átmérőjű kupolát száz különleges fénykúp világítja be, a belső tereket pedig aranyló álmennyezet és vékony acéloszlopok határozzák meg, ebbe az erődbe ékelődnek be a kiszolgáló egységek. A földszinten találhatók emellett a koncerttermek amelyek hullámzó belmagassága néhol a 12 métert is eléri.
Az alsó szinten multimédiás élménytér várja a látogatókat: a fekete kiállítótermek és a hangdóm egyszerre nyújt vizuális és akusztikai élményt.
A projekt különlegessége, hogy több ezer kilométert átívelő együttműködés során sikerült a japán építészet filozófiáját formába önteni.