Most lehet véleményezni a balatoni Vízparti Tervet – július 23-ig várják a javaslatokat!

Szigorúbb szabályozással, több közhasználatú partszakasszal és a beépítések visszaszorításával védené a Balatont az Építési és Közlekedési Minisztérium. A véglegesítés előtt álló balatoni Vízparti Tervről július 23-ig bárki véleményt mondhat – a cél, hogy közösen formáljuk a tó jövőjét.

Végső egyeztetési fázisba érkezett a balatoni Vízparti Terv kormányrendelete – jelentette be Lánszki Regő építészeti államtitkár és országos főépítész.

A dokumentum célja a Balaton természetes partvonalainak, zöldterületeinek és közhasználatú területeinek hatékonyabb védelme, valamint az átlátható és kiszámítható építési szabályok megalkotása.

A tervről július 23-ig várják a lakosság és a szakmai szereplők véleményét a vizpartiterv@ekm.gov.hu címen.

A parti sétány hossza 66 km-ről 95 km-re nő
Fotó: Kaiser Ákos

A társadalmi egyeztetés végéhez közeledve Lánszki Regő közösségi oldalán hangsúlyozta: „megvédjük a Balatont”. A cél egyértelmű: a szabályozás szigorításával megőrizni a tó páratlan természeti értékeit, és megállítani a vízparti beépítések további terjedését.

A kormányrendelet-tervezet legfontosabb elemei:

  • A parti sétány hossza 66 km-ről 95 km-re nő.
  • A természetes partszakaszok hossza 102 km-ről 112 km-re bővül.
  • A közhasználatú területek nagysága 593 hektárról 992 hektárra emelkedik.
  • 1568 hektárnyi part menti sávban tilos új épületeket emelni.
  • A strandokat és zöldterületeket kizárólag közhasználatra lehet fenntartani, magánkézbe nem kerülhetnek.
  • Mezőgazdasági területeken, ahol korábban a településrendezési terv megengedte a kismértékű beépítést, a terv mostantól jelentősen korlátozza az építkezést, illetve tiltja azt.
A természetes partszakaszok hossza 102 km-ről 112 km-re bővül
Fotó: Kaiser Ákos
A dokumentum kialakításában az elmúlt két év során önkormányzatok és civil szervezetek javaslatai is szerepet kaptak.

A hosszú előkészítési folyamat jelentőségére Lánszki Regő korábbi interjúnkban is utalt, ahol úgy fogalmazott:

„Két évet dolgoztunk azon, hogy egy olyan új Balaton szabályozást tudjunk elfogadni, ami a jelenlegi adottságokból kiindulva, de a part, a parti sétány, a nádasok, a zöld területek védelmében íródik. Azt tudom mondani, hogy elmentünk a falig. Vagy ha úgy tetszik, a nádasig. Társadalmasításra vár és nyár végére akár elfogadásra is kerülhet egy olyan szabályozás, amire már rég szüksége lett volna a Balatonnak és amely tényleg a tó érdekeit szolgálja.”

Balatonfüreden számos nagyvolumenű építkezés zajlott az utóbbi időben
Fotó: MTI/Komka Péter

A mostani fázisban már nemcsak a szakmabelieknek, hanem minden érdeklődőnek lehetősége nyílik beleszólni a Balaton jövőjét meghatározó döntésekbe a fent említett címen, a jelzett határidőig.