Ország Lili műveiből és BME-hallgatók terveiből nyílt kiállítás a Kiscelli Múzeumban

Olvasási idő: 2 perc

A BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszékének hallgatói a Kiscelli Múzeum Ország Lili-kiállítására terveztek installációkat.

Bolyongások: Ország Lili Kiscellben címmel nyílt November 16-án időszaki kiállítás a III. kerületi Kiscelli Múzeumban.

A tárlat mintegy 50 festmény és 70 grafikai lapon keresztül mutatja be Ország Lili festészetét. A Fővárosi Képtár gyűjteményéből olyan műveket is megtekinthetnek majd a látogatók, melyeket eddig csak ritkán vagy egyáltalán nem állítottak ki. Ország festményei olyan komplex témákat dolgoznak fel, mint a történelem és emlékezés kapcsolata, de reflektálnak a művészet és a hatalom viszonyára is.

Ezen kiállítás köré írták ki 2023-ban a BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszék Építészet és emlékezet Stúdiójának TDK-ját, mely során a hallgatók saját elképzeléseik mentén terveztek a kiállítótérbe installációt.

Az installáció tereként az 1760-ban elkészült templom, illetve annak rommaradványa lesz. Az 1976-tól 1983-ig tartó felújítási munkákig ez az épületrész teljesen elhagyatott volt, a Fővárosi Képtár 1988-ban tartotta itt első kiállítását.

A kiállításon megtekinthetőek tizenkét beérkezett pályamű tervei és makettjei is, ám

kiemelt figyelmet kap Jelinek Dorka beadványa, az „Építési terület – Apokrif tér-történetek Ország Lili művészetében”,

a zsűri (Kalmár László Ybl Miklós-díjas építész; Dr. Zsemberyné Árvai Mária művészettörténész, muzeológus és gyűjteményvezető; valamint Pelle Zita és Biri Balázs építészek) ugyanis ezt avatta győztessé.

Jelinek elképzelt tárlata a szentély és a templomhajó tereire terjedne ki, előbbiben megismerkedhetünk a festőre hatást gyakorló terekkel, utóbbiban be is léphetünk azok rekonstrukcióiba. A festmények egy zsinórpadlásról felfüggesztve ereszkednének alá.

Az Ország Lili életművét feldolgozó tárlat jövő év április 6-áig, míg a BME hallgatóinak beadványaiból összeállított kiállítás idén december 14-éig látogatható a Kiscelli Múzeumban.