A Loom térelválasztó panel

Oszakába mentem! – Nagy Sára Fruzsina nyertes terve

Az „Oszakába mentem!” sorozatunkban olyan fiatalok ötleteit mutatjuk be, amelyek a tervezőasztaltól egészen az Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjáig jutottak.

Az Építési és Közlekedési Minisztérium pályázatának köszönhetően fiatal magyar építészek, tájépítészek, településmérnökök és vizuális művészek mutatkozhattak be a 2025-ös Oszakai Világkiállításon. Az Expo központi témája a jövő társadalma és annak tervezése volt egy fenntarthatóbb világot kialakítva. A fő üzenethez nyolc tematikus hét kapcsolódott, amelyek közül a kreatív koncepciójukhoz leginkább illő hetet kiválasztva jelentkezhettek a pályázók.

A legjobbnak ítélt ötleteket a magyar pavilon második emeletén ismerhették meg a látogatók,

ahol a rendezvény háttereként vetítették a győztes munkákról készült vizuális anyagokat. Az izgalmas terveket és az alkotók motivációit, gondolatait a munkáról, a pályázatról a Hely.hu-n cikksorozat formájában mutatjuk be az olvasóknak.

Így jelent meg Oszakában Nagy Sára Fruzsina munkája.
Fotó: EXPO 2025 Hungary / Mudrák Balázs

Nagy Sára Fruzsina friss diplomás formatervező, szakvezetője, Féja Dorottya bátorítására adta be egy korábbi tervezését, a Loom térelválasztó panelt a pályázatra. A téma szempontjából Sára projektje a múlt és a jelen kapcsolódását és ezáltal a jövő építését fogta meg. Elmesélte, hogy a szövési mintázatokat újragondolva, modern formában jelenítette meg, amelyhez a megszokottól eltérő anyagokat használt, elsősorban színes furnérokat. Ez a megközelítés pedig jól illeszkedett a tematikus hét szelleméhez, hangsúlyozva a múlt és jelen közötti párbeszédet.

Sára szerint a fő inspirációja is pontosan ez volt, vagyis a múlt, illetve a magyar, kézműves hagyományok, a szövőszéken készült textíliák mintázata.

„Ezeknek a mintázatoknak a vizuális világát ültettem át a modern design nyelvére. Emellett maga a helyszín, Japán és az ottani kulturális közeg különösen izgalmassá tette a pályázatot, hiszen egy teljesen új környezetben mutathattam be egy hagyományokból merítő kortárs tárgyat.”

Kiállítási térben elhelyezve a Loom mozgatható paneljei egyszerre utalnak a szövés struktúrájára és a modern terek dinamikájára.
Fotó: Nagy Sára Fruzsina

A Loom egy könnyed ritmusú, moduláris térelválasztó, amelynek mintázatát a már említett hagyományos szövőszékeken készült textíliák inspirálták. Erre utal a névválasztás is. A fonás, rétegződés és átszövés motívuma egyszerre idézi a magyar kézműves textilhagyományokat és a kortárs design lehetőségeit.

A fő elemek CNC-marásos, színes furnérrétegekből álló panelek, amelyek fa keretbe illeszkednek, és oldalirányban elmozdíthatók.

A mozgás hatására a mintázat folyamatosan változik: új rétegek és tónusok bukkannak elő.

A panelek nem zárják le teljesen a teret: a köztük megmaradó rések finom átmeneteket hoznak létre, és lehetővé teszik a kapcsolatot az emberek és a környezet között. A Loom célja, hogy a térhasználat ne legyen kötött, hanem alkalmazkodó, befogadó és nyitott maradjon.

A furnérok rétegződése és a precíz CNC marási technológia volt a siker egyik legfontosabb mozgatórugója Sára szerint, aki még a Moholy-Nagy Egyetem formatervező alapszakán egy korábbi szemeszter során dolgozhatott együtt a Multipraktik nevű hazai céggel. Végül a közös munka gyümölcse lett a Loom térelválasztó 3D-s terve és részletmodellje.

„Ez a cég családi hagyományokat őrizve, amelyben eredetileg pingpongütők készítésével foglalkoztak, új irányokat nyitott a Barázda panelek kitalálásával. A partnerség és a Barázda pedig kulcsszerepet játszottak a projekt megvalósításában és formanyelvének kialakításában.”

Oldalnézetből látszik a Loom rendszer jellegzetes rétegződése és a színes furnérok mintázata, a Barázda panel, melyeket CNC-marás formál egyedivé.
Fotó: Nagy Sára Fruzsina

Érdeklődtünk Sáránál a folytatásról is, vagyis, hogy lesz-e a pályamunkának jövője, ha már az Expo kapcsán folyamatosan a „jövő tervezéséről” esett szó. Érdekesség, hogy valójában bizonyos szempontból már volt is folytatás, hiszen a siker után Sára úgy döntött, hogy még további munkáival is szeretne megjelenni a kiállításon,

ezért későbbi tematikus hétre is jelentkezett.

Ezt a munkáját is be fogjuk mutatni hamarosan, ám most a Loom jövőjére voltunk kíváncsiak.

„Mivel a projekt mérete és összetettsége miatt a szemeszter során nem volt lehetőségem az 1:1 méretarányú modell elkészítésére, csak annak egy részletét mutattam be” – mondta az alkotó és hozzátette, hogy a jövőben szeretné a teljes projektet megvalósítani, és sorozatgyártásra alkalmassá fejleszteni a Loom térelválasztó panelt.