Óvodakert? Homokozó? Hintaló? Építési terület! – Torony és társasház a Vajda Péter utcában

Meszleny Zita
Olvasási idő: 5 perc

A homokozó és hinta, amin tavasszal még gyerekek játszottak, most a szomszédos társasház építési területe. A sok méter mély, kibetonozott gödröt csak egy kordon választja el a túloldalán játszó ovisoktól. Mi történik a Tisztviselőtelep Katica óvodája melletti telken? Az önkormányzat szerint minden rendben.

Néhány hónapja építkezés kezdődött a budapesti Vajda Péter utca 33. alatt. A józsefvárosi Tisztviselőtelepen, a Bláthy Ottó utca és a Vajda Péter utca sarkán rejtélyes és leromlott állapotában is impozáns vasbeton templomtorony áll. A tornyot Lux Kálmán tervezte, akárcsak a lillafüredi Palotaszállót és a Gellért-hegyi Sziklatemplomot. Korábban kis, tornateremből átalakított evangélikus templom is tartozott hozzá. Idővel a templomból Traubi-raktár, aztán üres telek lett. Telek, toronnyal.

A telket 2021-ben adta el a Kőbányai Evangélikus Egyházközség, sorsára hagyva a tornyot, rajta a felirattal: Erős vár a mi Istenünk, jó fegyverünk és pajzsunk.

Erős vár a mi Istenünk, hirdeti a torony bejárata

A saroktelek a szomszédos Katica óvoda kertjébe ékelődik, azzal két oldalról is határos. Itt kezdődött a nyáron társasház-építés egy erősen megosztó terv alapján. A tervezett ház túlnövi az időközben helyi védettség alá helyezett, felújításra váró tornyot, és nincs különösebb tekintettel sem a szomszédos óvodára, sem a Bláthy Ottó utca túloldalán álló, Lechner Ödön tervezte általános iskolára.

Kaptunk néhány képet, ami az építkezés furcsaságaira hívja fel a figyelmet. Az óvodakertből készült fotókon az látható, hogy a telket határoló régi drótkerítést elbontották, és az óvoda területéből egy több méteres sávból is építési terület lett, az ott található homokozóval és színes játékokkal együtt.

Elárvult madáretető és kiváncsi szemek kísérik az építkezést
Fotó: Olvasói fotók

A képek tanúsága szerint az óvodakert melletti, sok méter mély, kibetonozott teknőt csak egy kordon választja el az ovisok használta területtől. Ráadásul egyes helyeken a gyerekek némi erőfeszítéssel akár át is férhetnek a kordon alatt vagy mellett. Mindez jó néhány kérdést felvet:

biztonságos ez így? Mennyiben szolgálja a Tisztviselőtelepen élők, illetve az óvodások érdekeit az óvodakert átengedése a beruházónak?

Az önkormányzat feladata annak elősegítése, hogy a teleknek tényleg minden négyzetméterét beépíthessék? 

Kérdéseinkkel megkerestük a Józsefvárosi Óvodákat, illetve az Önkormányzatot. Egyebek mellett azt szerettük volna megtudni, hogy az engedélyezési eljárás során érintettként milyen álláspontot képviseltek, ki és mennyiért adta bérbe a területet, milyen további intézkedésekkel segítették még elő a beruházást?

A Józsefvárosi Önkormányzat válaszában azt írja, hogy

Homokozók és gyerekjátékok nincsenek az építési területen.

Ezzel szemben a nyitóképünkön is látható, hogy legalább egy színes, rugós gyerekhinta (valamint egy homokozó) található az építkezési területen.

Az önkormányzat szerint az előkészítés folyamán az előírások betartása, az építészeti minőség megteremtése volt a cél (erről a helyi önkormányzati egyesület tagjaival is egyeztettek). Álláspontjuk szerint az engedélyezési folyamat kormányhivatali hatáskör, abban nincs szerepe az önkormányzatnak, az építészetről szóló tervtanácsi döntésen kívül.

Az önkormányzat szerint a beruházó a következőket vállalta az óvoda számára:

  • végleges 3D kerítés megépítése (a két telek között teljesen)
  • telekhatárrendezés (a két telek között teljesen)
  • tereprendezés (zöldterület visszaállítása, füvesítés a bérelt területen, gyerekbarát cserjék pótlása)
  • az óvoda udvarán található kisház csiszolása, festése
  • homokozó áthelyezést követő pótlása vagy a korábbi homokozó helyreállítása

Ezek közül csak a kisház csiszolása és festése jelent előrelépést a korábbi állapothoz képest, de ez aligha arányos az egyéves építkezés zaj- és porterhelésével. Az önkormányzat azt írja, hogy napi 15.000 Ft + áfát fizet a beruházó az óvodakert átengedéséért. Ami a biztonságot illeti, álláspontjuk szerint az építési gödör és a gyerekek által használt udvarrész el van választva, belátásgátlóval is rendelkező kerítéssel.

A Józsefvárosi Óvodák vezetője későbbre ígért választ. Ha az is megérkezik, beszámolunk róla és visszatérünk az építkezésre.

Cikkünk folytatásából az is kiderül, hogy a kérdéses területről a nagy fákat is kivágatta a beruházó:

Cikkünk folytatásából az is kiderül, hogy az ovikertből a nagy fákat is kivágatta a beruházó: Zöld Józsefváros: óvodai fák helyett panoráma – Torony és társasház a Vajda Péter utcában II.