A közel ezeréves apátság több évig tartó munkálatok után újult meg.

Orbán Viktor miniszterelnök adta át a 2019–2025 között teljesen megújult Tihanyi Bencés Apátságot és a Szent Kristóf Zarándokházat. A miniszterelnök ünnepi beszéde után Mihályi Jeromos perjel, a Tihanyi Bencés Apátság elöljárója áldotta meg a megújult tereket.

A komplex felújítást Magyarország kormánya támogatta. A generáltervező a Paulinyi & Partners Zrt., a generálkivitelezők pedig a Possibuild Építőipari és Szolgáltató Kft., valamint B&G Építő és Üzemeltető Kft. voltak.
A Tihanyi Bencés Apátságot a negyedik magyar államfő, Árpád-házi I. András (1046-1060) alapította 1055-ben. Kiemelkedő jelentőségű helyszíne ez hazánknak: két királyunk – I. András és IV. Károly – életének fontos eseményei kapcsolódnak ide;
alapítólevele a legkorábbi, eredeti állapotában fennmaradt magyarországi oklevél, amelynek latin szövege tartalmazza első magyar szavainkat;
találkozóhely Kelet- és Nyugat-Európa között, a keleti és a nyugati kereszténység között; égbemutató két tornya a Balaton minden részéből látható; valamint a magyar filmes világ kedvelt helyszíne, gondolhatunk itt Bujtor István nagy sikerű, korszakos filmjeire.
A Tihanyi Királykripta (korábbi nevén: altemplom) az egyetlen kárpát-medencei uralkodói temetkezőhely,
amely eredeti állapotában megmaradt és megtalálhatóak benne az alapító király és családja temetkezéséhez kapcsolódó maradványok. A Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum egész évben nyitva van: a történelmi terek és a látványos, interaktív, tucatnyi nyelven megismerhető kiállítás sokakat vonz szerte a világból. Az apátság a környék egyházi életének fontos találkozóhelye, több, erre alkalmas közösségi térrel.

A kivitelezői munkákat digitális épületfelmérés, művészettörténeti dokumentáció, állapotfelmérés, valamint restaurálási és építészeti tervdokumentáció elkészítése előzte meg. A műemléki és építészeti engedélyek megszerzése után kezdődött meg az apátsági épület és templom tetőszerkezetének felújítása és cseréje, valamint a templom zsindellyel borított tornyának szerkezeti felújítása és zsindelyburkolatának megújítása. A nyílászárók cseréje, korszerűsítése és egyes esetekben restaurálása után, korszerű és időtálló anyagok felhasználásával újult meg az az apátsági épület külső vakolata és a festése. A közműhálózat felújítása mellett megújultak az apátság külső terei is.
Az apátsági épület belső terei közül festőrestaurátori kutatás és dokumentáció után felújították a IV. Károly király tihanyi tartózkodása alkalmával használt Király-szobát, az apátsági könyvtárat, valamint két másik közösségi teret.
A belsőépítészeti megújítás magában foglalta többek között az épület gépészetének (fűtés, hűtés, szellőzés, légcserélés stb.) teljes rekonstrukcióját és modernizálását az energiahatékonyság szempontjainak figyelembevételével. Az egységes belsőépítészeti megjelenés és a használhatóság érdekében az apátság funkcióihoz illeszkedő bútorzat került beépítésre. A szigetelés korszerűsítése mellett megújultak az apátság tetőterében található közösségi termek.
Restaurátori munkálatok által újult meg az apátsági templom belső díszítőfestése és az orgona mögött található barokk korból származó imakórus.
Az apátsági épület komplex rekonstrukciója mellett megújult és új épületszárnnyal bővült az apátság szomszédságában található Szent Kristóf Zarándokház. A 16 szobával rendelkező, modern gépészeti rendszerrel ellátott szálláshelyen 50 férőhely került kialakításra, a mai kor igényinek megfelelően. A bővítés és felújítás eredményeként az apátságnak lehetősége nyílik nagyobb zarándokcsoportok fogadására és lelkigyakorlatok, valamint konferenciák szervezésére.

A Tihanyi Bencés Apátság komplex felújítása hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország egyik legnevesebb épülete
a jövőben is lelki, kulturális és vallásturisztikai központként szolgálja az ide érkező hazai és külföldi látogatókat.
Megújult környezetben tekinthetik meg a magyar középkor és az apátság történetét bemutató állandó kiállítást, valamint az időszaki kiállítást, ami ezen a nyáron a balatonfüredi Anna-bál 200 éves jubileumához kapcsolódva mutatja be a tihanyi bencések mint a fürdőhely tulajdonosainak kreatív szerepét a reformkori Balatonfüred életében.
A szerzetesközösség szeretettel várja a látogatókat a nyári időszakban a Múzeumok Éjszakája programjaira, a különleges hajnali és esti sétákra, a hangversenyekre és az idegenvezetésekre, amelyek keretében megtekinthetik a megújult tereket.
Fotó: Tihanyi Bencés Apátság Fb