Virtuálisan is bejárhatjuk a 201 éve született Jókai Mór svábhegyi kertjét

hely.hu

És a Pazirik jóvoltából három dimenzióban is láthatjuk, milyen lehetett a maga idejében.

Különleges digitális kezdeményezés valósult meg az Országos Széchenyi Könyvtár jóvoltából: az intézmény Digitális Bölcsészeti Központjában elkészült a tavaly 200 éve született Jókai Mór svábhegyi kertjének virtuális történeti rekonstrukciója. A Jókai gazda kertje elnevezésű projekt az író azon, kevésbé ismert oldalát szeretné megismertetni a nagyközönséggel, amely rajongott a növényekért és a kertészkedésért.

A munka során az MTA kézirattárában őrzött növénylistákat, valamint a korabeli írott és képi forrásokat is felhasználták. Bemutatják a kert mellett a két főépületet, de nagy hangsúlyt fektetnek a kertben megtalálható negyvenkét növény kulturális, gazdasági és művészeti jelentőségére is. Ahol lehet, ott az író releváns műrészleteit is idézik.

Különösen látványosra sikerültek a Pazirik 3D-s történeti tájrekonstrukciói,

amelyeket a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjteménnyel szoros együttműködésben készítettek. Segítségével úgy járhatjuk be otthonról a Jókai-villát és annak kertjét, mintha az író helyét vettük volna át – szakáll viselete ajánlott.

A Jókai-villa és a Jókai-villa kertjének 3D-s rekonstrukciója mellett Jókai Mór rekonstrukcióját is láthatjuk a fejlesztésnek köszönhetően
Fotó: jokaikert.oszk.hu

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területén, Budapest XII. kerületében, a Költő utca 21. szám alatt található Jókai-kertben QR-kódos táblák segítségével a helyszínen is elérhetővé válnak a rekonstrukciók, de a fejlesztéshez egy programsorozat is kapcsolódik: a Mit üzensz a madárkával? című esemény részeként játékos irodalmi programmal várják a gyerekeket, május 19-én pedig a Barabás-villa ad otthont a Hegyvidéki Helytörténeti Gyűjtemény és a nemzeti könyvtár kiadásában megjelenő „Édes szép zöld fáim". Jókai Mór a Svábhegyen című kötet bemutatójának, amely az író svábhegyi életét és kertészeti tevékenységét dolgozza fel.

A digitális fejlesztéseket, amelyek EZEN a linken érhetők el, május 21-én, a helyszínen mutatják be.


A projektben fontos szerepet vállaló Pazirik alapítójával, Balogh Andrással korábban izgalmas beszélgetést folytattunk, amelyben várak mellett a történeti tájrekonstrukciókról is szó esett.

Forrás: MTI

Nyitókép: jokaikert.oszk.hu

Érdekel, mi a helyzet nálunk? Iratkozz fel!

* kötelező mező
Adatvédelmi nyilatkozat