Aki idejött, válaszokat és közösséget is talált – Látogatás a Kacár tanyán

Gacsályi Sára

Bármerről közelítünk, szép út vezet a Kacár tanyára. A Szokolya határában fekvő domboldal nem mindennapi konferenciának adott otthont: április utolsó hétvégéjén egy itteni pajta köré gyűlt a környezettudatos építészettel foglalkozók színe-java a Vidék – Egészség – Építészet című építés- és életmódnapra.

A Környezettudatos Építők Szervezetét (Körépítők) 2019-ben alapították olyan szakemberek, akik hosszú ideje nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy a természetes építőanyagokat minél többen megismerjék. Hitvallásuk szerint: „Természetes építőanyagokkal otthonokat alkotni több, mint felépíteni egy házat: üzenet. Természetes építőanyagokkal építeni az új modern építészet. Szervezetünk minden tagja elemi módon képviseli ezt a felelősséget és üzenetet. Nem csak munkánk van, hanem hivatásunk, elemi elkötelezettségünk közvetlen és épített környezetünk megóvása iránt.”

A közösség olyan építészekből, építőmesterekből, vidékfejlesztéssel, építőanyag gyártással-és forgalmazással foglalkozó szakemberekből áll, akik mindennapi munkájukban igyekeznek a régről ránk maradt tudást megőrizni, azt felhasználni az építkezések és felújítások során, miközben a legújabb kutatási eredményeket, legfrissebb technikákat is ismerik és alkalmazzák.

Ez a kettősség, a régi, jól bevált módszerek iránti tisztelet és a modern megoldások iránti nyitottság hatotta át a körépítők köré gyűjt társaságot.

Jól mutatja ezt a találkozó helyszíne, a Kacár tanya: miközben a pajta falain belül doktori iskolát kijárt szakemberek avattak be minket a karbonsemleges építészet vagy a szeizmikus mozgásoknak ellenálló, természetes anyagokból épült házak rejtelmeibe, a pajtafal másik oldalán egy építőmester nagy gyakorlattal kent sarat a falra.

Tudomány és hagyomány találkozott a Kacár tanyán.
Fotó: Kaiser Ákos

Kezdésként Bihari Ádám, a Körépítők elnöke köszöntötte a látogatókat. Mielőtt felvezette, ki mindenkitől tanulhatunk a nap folyamán, röviden elmagyarázta a komposztvécék működési mechanizmusát, és kérte, a tanya területén ne bóklásszunk a bokánál magasabbra nőtt fűben – abból takarmány lesz, ami a tulaj, Lénárt István megélhetéséhez szükséges.

A rövid köszöntő után az előadások és workshop jellegű programok következtek.
Fotó: Kaiser Ákos

E szokatlan konferenciatérben ezekre is figyelni kellett. Bihari röviden méltatta a birtok gazdáját, nemcsak azért, mert (újra) otthont adott egy környezettudatos építészeti témájú családi napnak, hanem azért is, mert vallja: Pista nélkül nem tartana ugyanott a magyar vályogépítészet.

„Ő a vályogozás iPhone-ja, hogy trendi szóval illessem. Annyira felhasználóbarát, hogy kész vályogot visz házhoz, és addig tanítja az építés technikát, míg mi magunk is tudunk vályogházat építeni”

– mondja. A rövid köszöntő után kezdődhettek is az előadások – csak arra kellett figyelni, hogy jó helyen üljön az ember, mert a széli részeken szalma potyoghatott a fejünkre: a lócák felett, jó két-háromméteres magasságban gyerekek játszottak az odapakolt eszközökből rögtönzött mászókán.

A délelőtti előadássorozatot Mednyánszky Miklós városgazdasági mérnök, bányamérnök, műemléki szakértő nyitotta, a vályogház felújítási hibáiról beszélt. Hat hibát említett, de mint mondta, még ennyit el tudott volna sorolni, ha lett volna rá ideje.

Mednyánszky Miklós a vályogházak titkaiba avatta be a látogatókat.
Fotó: Kaiser Ákos

Mondandójának legfontosabb tanulság talán az volt, hogy bánjunk óvatosan napjaink minden problémára megoldást kínáló szupertrükkjeivel és a hagyományos technikákat kevéssé ismerő szakikkal. Helyette próbáljunk utánajárni, milyen sajátosságai vannak a vályogépítészetnek, és higgyük el: kis segítséggel, vagy akár olvasmányaink alapján - az alapanyagot ismerve! - mi magunk is kijavíthatjuk házunk esetleges hibáit.

A programoknak köszönhetően a résztvevők a hagyományos építészet minden mozzanatával megismerkedhettek.

A következő előadásban Medvey Boldizsár okleveles építészmérnök beszélt a földfalak és a földrengések kapcsolatáról, amely téma csak látszólag áll távol Kárpát-medencei életünktől. Később a kenderházépítés során szerzett tapasztalatairól mesélt Horesnyi Béla kenderházszakértő – akivel korábbi interjúnk itt elérhető –, majd a karbon-semleges épületek lehetőségeit vette számba Dr. Medgyasszay Péter.

Takács-Sánta András humánökológus
Fotó: Kaiser Ákos

Délután többek között Takács-Sánta András humánökológus, egyetemi docens beszélt a helyi közösségek szerepéről, és arról, hogy a világvégevárás és a struccpolitika szélsőséges viszonyai között milyen lehetséges középutakon járhatunk, ha szeretnénk egy élhetőbb világot teremteni a polikrízisek korában.

Az előadásokon túl lehetőség volt az alapvető fogások kipróbálására is.
Fotó: Kaiser Ákos

Az elméleti előadásokon túl is volt miért a Kacár tanyára látogatni. Délelőtt Farkas László, Lénárt Pista tanítványa rakott sárfalat épített, két laza, sárhányó mozdulat között pedig a köré gyűltek kérdéseire válaszolt. Mesélt többek között arról, hogyan (ne) betonozzunk a sárfalból épült házakban vagy hogy miért szükséges elegendő száradási időt hagyni az építkezés során. Érződött: aki kérdez, valóban kíváncsi – ha hazamegy, maga is igyekszik majd hasonló mozdulatokkal, az itt összeszedett tudást gyakorlatba ültetve javítani otthona állapotán.

A gyerekek nagy örömére a tanyán szalmaboltív is épült, amivel demonstrálták, micsoda teherbírása van a szalmabáláknak – mint megtudhattuk a szakértőktől, van a világon olyan épület, aminek tetőszerkezete szalmából készült. Idősebbek körében a népi vakolathímzés workshop volt igen népszerű: Varga Rita okleveles építészmérnök, környezettudatos építés szakmérnök vezetésével mi magunk is megpróbálhattunk egyszerűbb motívumok a felületre vitelét.

A vakolat díszítés technikáját is ki lehetett próbálni.
Fotó: Kaiser Ákos

Bár az ide érkezők kétségtelenül sok tudást, élményt, tapasztalatot gyűjthettek, mégsem hiszem, hogy csak ennyivel gyarapodtunk volna. Az együttlét, a közös időtöltés, annak megtapasztalása, hogy bár sok helyről jövünk és sokfélék vagyunk, ugyanaz fontos nekünk, legalább olyan gazdagító volt, mint az előadássorozat vagy bármelyik workshop.

A gyerekek leginkább az épített szalmaboltívet élvezték.
Fotó: Kaiser Ákos

Nem volt olyan mesterember, szakértő, aki előtt ne várt volna egy-két ember, hogy feltegye kérdést, ahogyan nem volt magányos ember se, aki csak lézengett volna a domboldalon. Aki idejött, válaszokat és közösséget is talált.

Nyitókép: Kaiser Ákos