Interjú Boródi Tamással, az OpenSpace regionális vezetőjével

Időgép a munkaterületen – Hogyan forradalmasítja az OpenSpace az építőipari dokumentációt?

Nyerges Viktória

Mit keres egy sisakra szerelt 360°-os kamera az építkezésen? Az OpenSpace nemcsak dokumentál, hanem új alapokra helyezi a projektkövetést. Boródi Tamással, az OpenSpace regionális vezetőjével a technológiáról beszélgettünk, ami időt, pénzt és vitát spórol a kivitelezésben.

vizuális kommunikáció az elejétől a végéig

Az építőipar lassan mozdul. Legalábbis ami az innovációkat illeti. A digitális forradalom több iparágat átformált már, de az építkezéseken még ma is gyakori a cetlikre firkált mérés vagy a telefonnal fotózott falrészlet, amit aztán egy hét múlva senki sem talál meg. Ahol viszont megjelent az OpenSpace, ott mindez múltidő.

Az amerikai gyökerű OpenSpace 360 fokos kamerával és BIM-integrációval olyan eszközt ad a kezünkbe, ami nemcsak láttatja a valóságot, de időben is visszarepít, segít vitákat megelőzni, projekteket ütemezni, és mindezt még felhasználóbarát formában is teszi. Boródi Tamással, az OpenSpace regionális vezetőjével beszélgettünk az új építőipari megoldásról.

360 fokos kamerával, BIM-integrációval olyan eszközt ad a kezünkbe, ami nemcsak láttatja a valóságot, de időben is visszarepít
OpenSpace
Fotó: Kaiser Ákos

Miből lesz az időgép?

„Az alapítóink mesterséges intelligencia szakértők voltak, egyikük korábban dróncéget vitt. Innen jött az ötlet: miért ne létezhetne egy belső téri dokumentálási módszer, amely olyan egyszerű, mint a drónfotók, de beltéren is alkalmazható?” – meséli Boródi Tamás.

Az OpenSpace tehát nem pusztán egy technológiai eszköz.

Víziója, hogy leegyszerűsítse és digitalizálja, hogyan építkezik a világ. Felhasználóközpontú, okos és kényelmes. A kamera másodpercenként két képet készít, időbélyeggel látja el őket, SLAM technológiával – azaz Simultaneous Localization and Mapping – tájékozódik térben, és minden felvétel automatikusan az alaprajzra kerül.

A dokumentáláshoz semmi technikai bravúr nem kell a helyszínen
OpenSpace
Fotó: Kaiser Ákos

Egy sisak, egy app, egy séta

Az OpenSpace egyik legnagyobb erőssége, hogy a dokumentáláshoz semmi technikai bravúr nem kell a helyszínen. A kamera wifin keresztül kapcsolódik az okostelefonhoz, a felhasználó az alkalmazásban kiválasztja az alaprajzot és a kiindulási pontot, majd egyszerűen végigsétál az építkezésen. A többit a szoftver végzi.

„Egy gyakornok vagy egy kezdő építésvezető is gond nélkül használhatja” – mondja Boródi. „Nem kell mérnöknek lenni.”

Az eredmény pedig? Google Street View-hoz hasonló, de teljesen privát 3D-s dokumentáció, amelyben bármelyik pillanatban visszanavigálhatunk egy korábbi időponthoz, állapothoz. Ez a vizuális bizonyítékokat új szintre emeli.

A technika a vizuális bizonyítékokat új szintre emeli
City Pearl - OpenSpace
Fotó: Kaiser Ákos

Tér, idő, adat

Az OpenSpace nemcsak rögzít és tárol, hanem segít értelmezni is. A „Field Notes” funkció lehetővé teszi, hogy a felhasználók megjegyzéseket fűzzenek egy-egy ponthoz – legyen az minőségi kifogás, műszaki kérdés, hibajelzés vagy egyszerűen információmegosztás. A rendszerből ezek a megjegyzések szűrhetők, exportálhatók, riportálhatók PDF vagy Excel formában.

Egy projektmenedzser innen tudja, hol tart a kivitelezés. Egy minőségellenőr észreveheti a hibát még mielőtt az falat kap. Egy tulajdonos megnyugodhat: áttekinthető minden.

A vitás eseteket gyorsan el lehet dönteni, hiszen az időbélyegzett, visszakereshető dokumentáció tényekkel dolgozik.
Egy bírósági per is egyszerűen megelőzhető
OpenSpace, Boródi Tamás
Fotó: Kaiser Ákos

Ahol nem a dokumentáció a pluszfeladat, hanem a segédeszköz

Az OpenSpace egyesíti az egyszerűséget az intelligenciával. Az automatikus riportgenerálás mellett a rendszerben történik a jogosultságkezelés is: az alvállalkozók, tervezők, tulajdonosok különböző szinteken férhetnek hozzá az adatokhoz.

„Nincs ideális rendszer, de van fejlődési lehetőség. Azok a cégek fognak előnyt szerezni, akik kipróbálják ezeket az eszközöket, és tényleg elkezdenek velük dolgozni”

– üzeni Tamás a magyar építőiparnak.

Integráció, nem elkülönülés

Az OpenSpace nem akar önálló, zárt ökoszisztémát építeni. A rendszer kompatibilis a legnagyobb platformokkal: BIM 360, Autodesk Construction Cloud, Procore, Revit. A vizuális adatok a modellhez rendelhetők, az ütemterv összevethető a valósággal, a beépített anyagok nyomon követhetők.

A rendszer kompatibilis a legnagyobb platformokkal: BIM 360, Autodesk Construction Cloud, Procore, Revit
Fotó: Kaiser Ákos

Ez nemcsak a kivitelezőknek hasznos, hanem az ügyfeleknek is. Ahelyett, hogy riportokat lapozgatnának, belépnek az OpenSpace-be és körbejárják a projektet – virtuálisan.

Használati esetek: ahol már működik

Az Egyesült Államokban, Angliában és Írországban már ipari sztenderdnek számít az OpenSpace. Magyarországon is egyre több cég nyit a technológia irányába, főként nagyobb projektek esetén. Egy budapesti fejlesztésnél török kivitelező alkalmazza a rendszert, és néhány műszaki alvállalkozó is teljes portfóliójában bevezette.

Jövőkép: vizualizáció + intelligencia

Az OpenSpace nem elégedett meg a jelenlegi funkcionalitással. A jövő a prediktív elemzésé és az adatalapú döntéshozatalé. A rendszer jelenleg már képes felismerni egyes beépített elemeket (gipszkarton, álmennyezet), és ezeket ütemtervhez képest analizálni. A cég hibrid megoldást használ: MI-t és emberi kontrollt kombinál, de a cél az önmagában működő predikciós rendszer.

Boródi Tamás, az OpenSpace regionális vezetője
Fotó: Kaiser Ákos

Az egyszer már rögzített vizuális információ értéket teremt, ha a teljes életcikluson át használni tudjuk.

„Ez a technológia átformálja az építőipart”

Tamás személyes motivációja is erős:

„Az OpenSpace módosítja azt, ahogyan a cégek működnek. Ez nem csak egy hasznos eszköz, ez egy paradigma-váltás. Nem az a kérdés, hogy megéri-e, hanem az, hogy meddig lehet nélküle működni.”
ez egy paradigma-váltás
City Pearl, OpenSpace
Fotó: Kaiser Ákos

Talán így lehetne összefoglalni az OpenSpace lényegét:

nem pusztán vizualizál, hitelesít, rögzít és dokumentál – hanem előre mozdít.

Mert az OpenSpace több mint technológia: egy új szemlélet, egy digitális tükör, amely visszanéz, előre lát, miközben segít nekünk felelősebben, hatékonyabban és átláthatóbban építeni.

Boródi Tamás, az OpenSpace regionális vezetője és Nyerges Viktória, a cikk szerzője
Fotó: Kaiser Ákos

Hogyan automatizálja az OpenSpace a munkaterület dokumentációját 360°-ban?