Minimál vagy klasszikus – Melyikben jobb élni?

Milyen otthonban jobb élni? Modern minimalistában vagy régi klasszikusban? Esetleg lehet jól ötvözni is a kettőt?

Az otthon nem csupán egy fizikai tér, hanem jóllétünk egyik meghatározó eleme, illetve önkifejezésünk fontos eszköze és kultúránk tükre.

Böszörményi-Nagy Gergely a Helyzet podcastben például így nyilatkozott az otthon jelentőségéről: „(...) Édesanyámmal egy korai modernista házban laktunk. (...) Nekem akkor természetesnek tűnt, hogy milyen szépen szűrődnek be a fények minden nap, amikor elindulok vagy hazaérek a lépcsőházba. Természetesnek tűntek a jó léptékek, a jó arányok, a megfelelően kiválasztott színek, a minőségi anyagok. Aztán ahogy egyre több helyen fordultam meg az életemben, úgy jöttem rá, hogy ez egyáltalán nem természetes. Nagyon sokaknak nem adatik meg, hogy jó minőségű épített környezetben töltsék a napjaikat, és azt gondolom, ez nagyon meghatározó pszichés hatással bír.”

De milyen lakásban jó élni? Sokakat a minimalista stílusú, újépítésű, egyszerű terek vonzanak, ahol a funkcionalitás a meghatározó, ebből azonban sokszor hiányzik az otthonosság, a „történet”. A régi klasszikus lakásokba, házakba könnyű beleszeretni, a kialakításuk azonban sokszor nem praktikus, a felújításuk pedig meglehetősen drága. Vajon létezik köztes megoldás?

Össze lehet egyeztetni a modern élet igényeit a történelmi hagyományokkal egy lakásban vagy középületben?

Már mi is bemutattunk egy példát, ahol kortárs otthon született egy klasszicista bérházban. A lakás Pest belvárosának egyedi atmoszféráját ötvözi a kortárs belsőépítészettel. A klasszicista bérház szintráépítéssel kialakított élettere szépen hangolja össze a modern elvárásokat a hely adottságaival.

A Bodrogi Fanni által tervezett belvárosi lakás

„A hagyományos népi építészet értékeinek megőrzése és a kortárs építészet szerves egysége nem csak esztétikai vagy technikai kérdés, hanem identitásunk és fenntartható jövőnk kulcsa is” – vallja Köllő Miklós építész, aki az Öreg házak új élete című könyvében gyakorlati példákat is hoz ennek az egységnek a megteremtésére.

Kástu Őriszentpéteren
Fotó: Kaiser Ákos

Az őrségi Pajta – ahova mi is ellátogattunk – szintén a hely értékeire és hagyományaira építve, de modern eszközökkel, a minőségből nem engedve szerzett Michelin-csillagot, illetve nyitott luxus bungalókat az Őrség hagyományos épületét, a kástut újragondolva.

De vajon ezek egyedi esetek csupán, vagy valóban össze lehet hangolni a mai igényeket és a hagyományainkat? Ha igen, várjuk a jó példákat az ország minden pontjáról!