1. rész

Ők a régió legbefolyásosabb magyar ingatlanpiaci szereplői – 1. rész

Nyerges Viktória

A Property Forum minden évben Top 100-as listát állít össze azokról a szereplőkről, akik leginkább meghatározzák Közép- és Kelet-Európa ingatlanpiacát. Megnéztük, kik azok a magyar üzletemberek, akik szerepelnek a CEE Top 100 Real Estate gyűjtésben.

A Property Forum által összeállított, éves CEE Top 100 Real Estate lista nemcsak bemutatja Közép- és Kelet-Európa ingatlanpiacának legmeghatározóbb alakjait, hanem átfogó képet is ad a régió fejlődési irányairól, bemutatva azokat a stratégiákat, amelyekkel a piacvezetők alakítják a jövőt.

Az idei listán több magyar szereplővel is találkozhatunk.

Felbukkannak hazai szakemberek a kereskedelmi ingatlanfejlesztés, az építőipari innováció és az ingatlanfinanszírozás területén is. Lássuk, kik azok a magyar ingatlanpiaci nagyágyúk, akik rákerültek a listára. A nevek ábécérendbe sorolva szerepelnek a gyűjtésben, tehát mi is így mutatjuk be őket egy kétrészes cikksorozat keretében.

Bárány Kristóf

A magyar ingatlanbefektetési piac egyik legdinamikusabb szereplője, Bárány Kristóf, az Adventum Group alapító partnere, akinek nevét sokszor hallani a fenntartható ingatlanfejlesztések kapcsán. A Budapesten alapított Adventum teljes egészében a menedzsment tulajdonában áll és immár több mint 1 milliárd euró értékű portfóliót kezel, a közép-európai régiót helyezve középpontba.

Az Adventum nem csupán passzív befektetőként van jelen, hanem aktívan formálja is a piacot. 700.000 négyzetméternyi ingatlanportfóliójával az ESG-alapú befektetések egyik úttörője a régióban. Bárány Kristóf és csapata időben megérezte a az irányváltást, amely az energiahatékonyság és a fenntarthatóság felé történik az ingatlanpiacon – és most, hogy a szabályozások is egyre szigorodnak, jelentős versenyelőnyre tett szert.

A cég 2023 végén elsőként hajtott végre euróalapú részvénykibocsátást a Budapesti Értéktőzsdén. Az összesen 37 millió eurós tőkebevonás révén a Shopper Park Plus projekt részvényeit a BÉT Prémium Kategóriájába sorolták. Az Adventum célja egyértelmű: a közép-európai kiskereskedelmi ingatlanpiacon az egyik legmeghatározóbb szereplővé válni, méretben és márkaértékben egyaránt.

Bárány Kristóf határozottan állítja, hogy az ESG-minősítés nélküli ingatlanok hamarosan eladhatatlanná válhatnak, és ezt a piac is egyre inkább felismeri. Az Adventum zöld stratégiája szerint minden egyes ingatlan esetében cél a BREEAM In-Use minősítés megszerzése, amely garancia a fenntartható üzemeltetésre és hosszú távú értéknövekedésre.

Futó Gábor

Ha van olyan név a hazai és régiós ingatlanfejlesztésben, amely megkerülhetetlen, az Futó Gáboré. Az általa alapított Futureal Group két évtized alatt meghatározó szereplővé vált a közép-európai ingatlanpiacon. Több mint 240 projekt és 4 millió négyzetméternyi fejlesztés fűződik a nevéhez. A cégcsoport, amelyhez olyan vállalatok tartoznak, mint a Cordia, HelloParks és Finext Capital, ma már hét országban van jelen.

A Futureal nem csupán lakó- és irodaépületek fejlesztésében, hanem városrehabilitációs projektekben és ipari ingatlanfejlesztésekben is élen jár. Ennek egyik példája a Budapest ONE. A modern irodakomplexum a fenntartható építészet egyik hazai példája. A fejlesztés WELL Platinum nemzetközi minősítést kapott, amely a dolgozói jóllét és az egészséges munkakörnyezet szempontjából a legmagasabb minősítés.

A Budapest ONE épülete
MTI

A lakóingatlan-fejlesztésben a Cordia neve sokaknak ismerősen csenghet. Legfrissebb nagyszabású beruházásuk, a Marina City, amely a Duna pesti partján egy rozsdaövezetből kialakított városrész 3500 új lakással.

A HelloParks, a Futureal ipari ingatlanfejlesztési divíziója, nagy sebességgel hódítja meg a logisztikai piacot. Négy év alatt 400 000 négyzetméternyi ipari területet adtak át, amellyel Magyarország harmadik legnagyobb ipari ingatlanfejlesztőjévé váltak. A fenntarthatóság és az energiahatékonyság itt is kiemelt szempont, a fejlesztések során a legmodernebb, környezetbarát technológiákat alkalmazzák.

A Property Forum kiemelte, hogy a Futureal nemcsak a saját növekedésére, hanem a teljes régió urbanizációs és fenntarthatósági fejlődésére is komoly hatással van.

Miközben Futó és csapata már három új nagyszabású projekten dolgozik országszerte, a cél továbbra is világos: új szintre emelni az ingatlanfejlesztést Közép-Európában, miközben az ESG-szempontokat és a digitális innovációkat is a lehető leghatékonyabban integrálják a munkájukba.

Futureal a fenntartható urbanizáció és az innovatív építési megoldások egyik vezető szereplője
Fotó: Scott Webb

Jellinek Dániel

A magyar ingatlanpiac egyik legbefolyásosabb szereplője, Jellinek Dániel az Indotek Group alapítójaként és vezérigazgatójaként egy regionális ingatlanbefektetési birodalmat épített fel. A vállalat ma már 12 országban van jelen, és széles portfólióval rendelkezik az irodaházaktól kezdve a lakó- és kiskereskedelmi ingatlanokon át egészen a logisztikai és szállodai fejlesztésekig.

Jellinek Dániel érdeklődése már egyetemi évei alatt az ingatlanpiac felé fordult, és partnereivel együtt megalapította a vállalat elődjét. Az elmúlt két évtizedben az Indotek az egyik legnagyobb piaci szereplővé nőtte ki magát Közép- és Délkelet-Európában.

A vállalat kiemelten fókuszál a nemzetközi kiskereskedelmi és szállodaüzletágának bővítésére, valamint a lakóingatlan-fejlesztéseinek erősítésére, de az új befektetések mellett meglévő ingatlanokat is korszerűsít.

Jellinek a szakma utánpótlással foglalkozik. 2019-ben a Portfolioval közösen megalapította a Real Estate Talent of the Year Award díjat, amely a fiatal ingatlanszakemberek munkájának elismerésére és támogatására jött létre.

Kis-Szölgyémi Ferenc

Az ingatlanfejlesztés és -üzemeltetés világában a háttérfolyamatok gyakran kevés figyelmet kapnak, pedig az épített környezet fenntartása éppen olyan fontos, mint maga a fejlesztés.

Kis-Szölgyémi Ferenc, a B+N Referencia Zrt. tulajdonosa és vezérigazgatója ezt ismerte fel, amikor 2007-ben megvásárolta az akkor még 500 fős, főként takarítási szolgáltatásokra specializálódott vállalatot.

A megvásárlást követő stratégiai bővítéssel a vállalat 27 000 fős nemzetközi szereplővé nőtte ki magát, amely ma már a létesítménygazdálkodás teljes spektrumát lefedi. A B+N Referencia Zrt. nyolc országban van jelen, és 30 millió négyzetméternyi ingatlan üzemeltetését végzi, ezzel a régió egyik meghatározó FM (facility management) szolgáltatójává vált.

A növekedés egyik mérföldköve az ISS Group és az Inwemer lengyelországi érdekeltségeinek felvásárlása volt, amellyel a B+N piacvezető szereplője lett a közép-európai régióban. 2024-ben a cég tovább erősítette nemzetközi jelenlétét, megvetve a lábát Csehországban és Olaszországban is, miközben itthon a MOL Campus teljes épületüzemeltetését is végezte. Emellett több nagy autógyártó vállalat számára biztosít létesítményüzemeltetési és takarítási szolgáltatásokat a régióban.

A MOL Campus belülről
MTI
Fotó: Balogh Zoltán

A cég 2024-ben stratégiai beszállítói státuszt szerzett egy vezető globális ingatlanszolgáltató vállalatnál, és 2025-ben további európai terjeszkedést tervez. A folyamatos növekedés és modernizáció mellett kiemelt figyelmet fordít az iparág digitalizációjára és energiahatékonysági fejlesztéseire, amely a létesítménygazdálkodási piac elengedhetetlen része.

A CEE Top 100 Real Estate listán további magyar üzletemberek is szerepelnek, akiket cikkünk második részében mutatjuk be.

Borítókép: Nandi Gustian; https://www.pexels.com/photo/modern-geometric-glass-buildings-in-city-downtown-13760143/

Forrásmegjelölés: Property Forum; The 100 most influential people in CEE real estata 2024.