A Property Forum minden évben Top 100-as listát állít össze azokról a szereplőkről, akik leginkább meghatározzák, formálják Közép- és Kelet-Európa ingatlanpiacát. Megnéztük, kik azok a magyar üzletemberek, akik szerepelnek a CEE Top 100 Real Estate gyűjtésben.

Cikkünk első részében bemutattunk négy magyar üzleti vezetőt, akik meghatározó szerepet tölt be a közép- és kelet-európai ingatlanpiacon, így felkerült a Property Forum Top 100-as listájára. Most folytatjuk a sort.
Mikesy Álmos
Az ingatlanpiacon a hatékony vagyonkezelés legalább annyira meghatározó, mint maga a fejlesztés – Mikesy Álmos ebben a szegmensben fontos szereplő. 2021-ben csatlakozott a Gránit Asset Managementhez vezérigazgató-helyettesként, majd alig két év alatt a vállalat élére került, 2023 februárja óta pedig vezérigazgatóként és igazgatótanácsi elnökként irányítja a céget.
A Gránit Asset Management az elmúlt időszakban jelentős változáson ment keresztül: 2023-ban a Gránit Bank többségi tulajdonába került, 2024-től pedig új márkanévvel működik. A változások nem csupán névlegesek: a vállalat az idei évben átlépte a 2,5 milliárd eurós vagyonkezelt eszközállományt, ezzel a magyar ingatlanalap-kezelési piac egyik meghatározó szereplőjévé vált.

A stratégiai növekedés részeként a Gránit elindította a Grandum nevű nemzetközi márkát, amely az ingatlanszolgáltatások területén új szintre emeli a cég működését. A Grandum Property Management keretében a vállalat saját kezelésbe vette magyarországi ingatlanportfólióját, emellett 11 prémium irodaházat vásárolt fel Belgrádban, amelyeket immár a Grandum Serbia irányít. Ez a lépés jelzi, hogy
a Gránit célja nem csupán a hazai dominancia, hanem a regionális jelenlét kiépítése is.
A fenntarthatóság kiemelt stratégiai tényező a Gránit működésében. A vállalat célja, hogy zöld befektetési erőművé váljon, amely nemcsak modern, hanem hosszú távon fenntartható ingatlanbefektetési megoldásokat kínál, ehhez digitális eszközökkel és okos stratégiákkal erősíti működését.
A Gránit Asset Management emellett nagy hangsúlyt fektet az esélyegyenlőségre is: a vállalat munkavállalói között 49/51%-os arányban oszlanak meg a férfiak és a nők, ami a magyar pénzügyi szektorban ritkaság.
Németh Miklós
Németh Miklós az OTP Bank Különleges Finanszírozási Igazgatóságának vezetőjeként közel három évtizede felel a régió egyik legnagyobb bankcsoportjának ingatlanfinanszírozási stratégiájáért. Irányítása alatt az OTP Bank regionális bankcsoportja 11 országban lett jelen, és stratégiai szereplővé vált az ingatlanpiacon.
Nemcsak a hitelezési oldalon, hanem a befektetések és az ingatlanpiaci fejlesztések terén is meghatározó szerepet tölt be: 2019 óta az OTP Ingatlan igazgatósági tagja, míg 2020 júliusa óta az OTP Ingatlanbefektetési Alapkezelő Zrt. igazgatóságának elnöke. Feladata nem csupán az operatív irányítás, hanem az ingatlanportfólió stratégiai fejlesztése is, amely az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt kapott a pénzintézet működésében.
2024-ben az OTP Ingatlan jelentős mérföldkőhöz érkezett: a Baross Gábor Tőkeprogram keretében elnyert 30 milliárd forint nagyrészt már lekötésre került. A forrásokból két energiahatékony logisztikai ingatlan fejlesztése már megvalósult, míg a fennmaradó összeget a meglévő ingatlanállomány műszaki korszerűsítésére és energiahatékonysági fejlesztésére fordítják.
Az OTP Ingatlan gyorsan reagál a piac változásaira, és a jelenlegi irodapiaci kihívásokra válaszul új stratégiát dolgozott ki. A kereslet átalakulása miatt több irodaház konverzióját tervezi, ennek keretében lakóingatlanokká alakít át több meglévő épületet.
Scheer Sándor
Scheer Sándor a Market Építő Zrt. társalapítójaként 1996 óta építi a magyar építőipar jövőjét. Vezetése alatt a vállalat hazánk egyik legmeghatározóbb generálkivitelezőjévé vált. Az eddigi 850 projekt között megtalálhatók logisztikai központok, ipari csarnokok, szállodák, sportlétesítmények, valamint ikonikus irodaházak és lakóingatlan-fejlesztések is.
Az elmúlt évben a cég olyan nagy nemzetközi vállalatok számára végzett kivitelezéseket, mint a Telekom, a McDonald's és a LIDL, emellett aktív szerepet vállalt a magyarországi Formula-1 versenypálya felújításában is.
Az igazán nagy léptékű fejlesztések között azonban kiemelkedik a BudaPart projekt,
amely Budapest egyik legjelentősebb városfejlesztési beruházása. A fejlesztés keretében lakóépületek emelkedtek, illetve a Radisson Hotel és a FIABCI-díjas MOL Campus, a város legmagasabb épülete is elkészült.

Market Építő alakítja is az iparági trendeket. 2024-ben publikálták harmadik Fenntarthatósági Jelentésüket, amelyben kimutatták, hogy a digitális megoldások, a BIM (Building Information Modeling) és a LEAN módszertan alkalmazásával jelentős hatékonyságjavulást értek el. Az építőiparban ez már nemcsak költséghatékonyságot, hanem versenyelőnyt is jelent, hiszen a fejlett technológiák alkalmazása a jövőben elengedhetetlen lesz a projektek sikeres megvalósításához.
A szakemberhiány a teljes magyar építőipart érintő kihívás, amelyre Scheer Sándor és csapata is reagált. Három jelentős iparági szereplő együttműködésével létrehozták a Tudásépítő-Team Ágazati Képzőközpontot, amely gyakorlati tudással vértezi fel a jövő szakembereit.
Számely Péter
A közép-európai ingatlanfinanszírozás egyik meghatározó szakértője, Számely Péter 2008 óta irányítja a HYPO NOE Bank ingatlanhitelezési tevékenységét a régióban. Az osztrák pénzintézetnél betöltött szerepe messze túlmutat a klasszikus banki finanszírozáson: vezetésével a bank jelentősen megerősítette jelenlétét Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában, miközben új piacokra lépett be Lengyelországban, Romániában és Hollandiában is.
2021 óta az ingatlanprojekt-finanszírozási osztály vezetőjeként felel a bank nyolc országban zajló hitelezési tevékenységéért, beleértve Németországot és Ausztriát is. A több mint 1 milliárd eurós hitelportfóliót 11 fős csapatával irányítja, és az elmúlt évek gazdasági bizonytalanságai ellenére is
stabil és fenntartható finanszírozási környezetet biztosított ügyfelei számára.
Számely Péter szakmai pályafutása nem csupán banki tevékenysége révén meghatározó: 1999 óta tagja a RICS-nek (Royal Institution of Chartered Surveyors), amely a világ egyik legelismertebb ingatlanszakmai szervezete. Magyarországon aktív szerepet vállalt az ingatlanpiac átláthatóságának fejlesztésében, amelyet a Magyar Ingatlanszövetség is elismert.
Hat évig a RICS Magyarország elnöke volt, majd az európai igazgatótanács és az osztrák RICS igazgatóság tagjaként segítette a nemzetközi ingatlanpiaci sztenderdek bevezetését. Ma is rendszeresen szervez CPD (Continuing Professional Development) eseményeket a bécsi Brit Nagykövetségen együttműködésben a RICS Österreich és RICS CEE szervezetekkel, hozzájárulva a régió ingatlanpiaci szakembereinek képzéséhez és továbbfejlődéséhez.
Számely Péter vezetésével a HYPO NOE Bank a közép-európai ingatlanhitelezés egyik legstabilabb szereplőjévé vált, amely egyensúlyt teremt a konzervatív finanszírozási szemlélet és az új piaci lehetőségek kiaknázása között.
A CEE Top 100 Real Estate lista alapján a magyar szakemberek nemcsak alkalmazkodnak a piac változásaihoz, hanem aktívan alakítják is azokat, meghatározva a régió fejlődését. Az is látszik, hogy a digitális technológiák alkalmazása, az ESG-minősítés fontossága és a fenntartható városfejlesztési stratégiák már nem csupán versenyelőnyt jelentenek, hanem az ingatlanpiac hosszú távú sikerének feltételeivé váltak.
Borítókép: Pixabay; https://www.pexels.com/hu-hu/foto/fekete-feher-varos-lathatar-epuletek-273209/
Forrás: Property Forum, The 100 most influential people in CEE real estate