Újranyithat a lassan tíz éve zárva tartó Planetárium

hely.hu

Vizsgálják az újranyitás lehetőségeit.

„Augusztus elején szakértői egyeztetést fogunk tartani a társtárcákkal Planetárium jövőjéről” – írta Tanács Zoltán a Facebookon.A tudományos és technológiai miniszter célja „egy olyan koncepciót kialakítani és a kormány elé terjeszteni, amely lehetővé teszi a Planetárium újranyitását”.

Tájékoztatása szerint több lehetséges forgatókönyvet is megvizsgálnak: az ideiglenes újranyitástól kezdve az épület felújításán át egészen egy teljesen új, korszerű tudományos múzeum és élményközpont létrehozásáig.

MTI
Fotó: Róka László

A budapesti Planetárium 2017 óta zárva tart, miután az épület tetőszerkezete annyira leromlott, hogy több beázás és viharkár miatt már nem lehetett biztonságosan üzemeltetni. Már 2016-ban is előfordult, hogy egy heves nyári vihar után csaknem másfél hónapra be kellett zárni az intézményt. A döntés értelmében

az épület addig nem nyithatott újra, amíg nem történik meg a teljes körű felújítása.
MTI
Fotó: Marjai János

2019-ig mintegy 128 millió forintot fordítottak az épületre: elvégezték a tető legsürgetőbb javításait, valamint elkészültek a felújítás tervei is. A projekt azonban ezt követően megtorpant.

A fejlesztést az is nehezíti, hogy az 1977-ben átadott épület nem állami tulajdonban van, hanem a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat fenntartásában működik. A szükséges, jelentős léptékű rekonstrukció ugyanakkor állami források nélkül aligha valósítható meg.

MTI, Róka László

Érdekel, mi a helyzet nálunk? Iratkozz fel!

* kötelező mező
Adatvédelmi nyilatkozat