Józsefvárosban, a Tisztviselőtelepen odaadta a szomszédos ovikertet egy társasház építéséhez az önkormányzat. Azt mondják, játékok és homokozó nem került az építési területre, de ezt fotóink cáfolják. Az ovikert megtermett fái rosszabbul jártak: a kilátást akadályozó összes fát letarolta a beruházó. Tette mindezt az önkormányzati hozzájárulásával.
Ahogy beszámoltunk róla, Józsefvárosban, a műemléki jelentőségű Tisztviselőtelepen egy építkezésre adták bérbe a Katica ovi kertjét. A Vajda Péter utca 33. alatti telken egy műemléki védettségű evangélikus templomtorony áll, egy fölé tornyosuló lakóház épül erősen vitatott tervek alapján, az önkormányzat maximális támogatása mellett.
Az önkormányzat tájékoztatása szerint a többméteres sáv bérbeadásáról szóló döntés előkészítésében a következők vettek részt, teljes egyetértésben:
- Erőss Gábor, környezet- és klímavédelemért, valamint Rádai Dániel (tájépítész végzettségű) városfejlesztésért felelős alpolgármesterek,
- a Polgármesteri Hivatal Kerületgazdálkodási Ügyosztályának vezetője,
- a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt. különböző érintett szervezeti egységei,
- a tagóvoda és tagbölcsőde vezetők.
A végső döntést a helyi szabályozás értelmében sem a képviselő-testület, sem az illetékes szakbizottság nem tárgyalta, azt a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt. saját hatáskörben hozhatta meg.
A korábban feltett kérdéseinkre az önkormányzat azt válaszolta: „homokozók és gyerekjátékok nincsenek az építési területen.” Az általunk kapott fotó mindkét állítást cáfolja, a színes gyerekjáték és a homokozó is tisztán kivehető rajta:
Az önkormányzat állítása szerint az építkezés nem veszélyezteti az ovisokat, mivel az építési gödör és a gyerekek által használt udvarrész el van választva, belátásgátlóval is rendelkező kerítéssel. Képeink tanúsága szerint mind a kerítés alatt, mind mellette előfordulnak veszélyes rések:
De nem a gyerekjátékok jelentik az építkezésre átadott területen a legnagyobb veszteséget. A képeket jobban megnézve kiderül, hogy
az ovikert területéről egy sávban az összes fát kivágta a beruházó, így már semmi sem akadályozza az épülő lakások pazar városi panorámáját a Tisztviselőtelep földszintes házai fölött.
Az egész ovikert két legnagyobb nyárfáját is eltüntette a Vajda Péter utca 33. alatti társasház beruházója, csak egy gondosan kibetonozott gödör maradt a helyükön:
Kérdésünkre az önkormányzat elismerte, hogy engedélyezték az öt fa kivágását. Azt állítják, hogy az általuk készített szakvélemény alapján négy fát is azért kellett kivágni, mert betegek voltak, az ötödik fát pedig az építkezés érdekében (amit közterületen kifejezetten tilt a helyi szabályozás – kérdés, hogy az önkormányzati óvoda kertje közterületnek számít-e). Tudtunkkal a teljes óvodakertből nem nagyon vágtak ki más fát, tehát az a szerencsés-szerencsétlen helyzet állt elő, hogy épp azok a fák betegedtek meg, amik útban voltak a beruházónak, és zavarták volna az épülő lakások panorámáját.
Mint írják, „a kivágott óvodai fák esetében, 4 darab fáról egyértelműen, több különböző szakértői vélemény alapján megállapításra került (1 db nyárfa, 3 db fekete fenyő), hogy veszélyesek.
A nyárfák, fajukból adódóan törékenyebbek, ágaik könnyebben letörnek, ezért egy ilyen fa megtartása kifejezetten veszélyes az óvoda udvarán tartózkodó gyermekekre.”
Az önkormányzat válaszában arra külön nem tér ki, hogy a kert közepén álló nyárfák is hasonló veszélyt jelentenek-e az ovisokra, vagy csak a peremsáv fái bizonyultak törékenynek.
Az építési célból kivágott nagy nyárfáért közel tízmillió forintos megváltást kell fizetnie a beruházónak, ami alighanem bőségesen megtérül, mivel egyetlen lakás örökpanorámája is jóval többe kerül ennél. Ezt „felhasználva az önkormányzat például fásításokat tud megvalósítani. (...) Az óvoda és az óvodások érdekeit szolgálja, hogy a veszélyes fák eltávolításra kerültek, amik helyére új, biztonságos, a környezeti feltételekhez jobban illeszkedő fákat ültetünk, a befolyt kompenzációból pedig további zöldítéseket tud finanszírozni az önkormányzat.”
Az önkormányzat válaszában arra sem tér ki, hogy mi lett a kivágott fákon található madárodúk sorsa:
És ez még nem minden. Úgy néz ki, két további fa túlélése is erősen kérdéses. Az egyik az ovikertben található (nyitóképünkön kérdőjellel jelöltük), ennek gyökérrendszerét láthatóan súlyosan roncsolta az építkezés. A másik védtelenül, védőburkolat nélkül áll a munkaterület előtti utcaszakaszon, napról napra nyomorgatják a munkagépek, a támaszrendszerét már össze is törték, de ez se a beruházót, se a közterület-felügyeletet nem zavarja.
A fenitek alapján további kérdésekkel fordulunk a Zöld Józsefváros programot hirdető önkormányzathoz és a többi érintetthez.