„Behálózott” épületek: mi zajlik a molinók mögött?

Aranyozott paloták, Vuitton bőröndök – Becsomagolt épületek és ami mögöttük van

Csepely-Sulyok Georgina
Olvasási idő: 8 perc

Érdekes megoldással állt elő a Louis Vuitton. A felújítás alatt álló New York-i üzletét a megszokott épülethálók és molinók helyett a márka ikonikus táskáira és bőröndjeire emlékeztető installációval borította be. Magyarországon is láthattunk már szokatlan megoldásokat, például aranyba csomagolt házakat, de a megdöbbenés vagy éppen a csodálat után mindig felvetődik a kérdés: vajon mi történik a lepel alatt?

A Deezen beszámolója szerint a Louis Vuitton egy látványos „ál-homlokzatot” alakított ki a felújítás idejére a divatmárka zászlóshajójának számító New York-i üzleténél. A várhatóan több évesre nyúló munkálatok részeként elkészített poggyász installáció teljesen körbe öleli az építési területet. Az építmény hat egymásra halmozott, különböző méretű, szürke bőröndre hasonlít és a kialakításnál valódi fém részleteket is használtak. Az olyan elemek, mint a fogantyúk, zárak, szegecsek, acélsarkok is megjelennek a homlokzaton.

Elárulták, hogy a legnagyobb fogantyú 5000 fontot, vagyis körülbelül 2268 kilogrammot nyom.

Az installáció megjelenését a márka által használt klasszikus, szürke vászont idéző dizájn határozza meg. A különleges világosszürke textil eredetileg még a 19. századból származik. A zárak és a reteszek elkészítéséhez valódi Louis Vuitton bőröndök 3D szkennelt másait használták, az acélsarkokat pedig kézzel hegesztették.

A Louis Vuitton felújítás alatt álló üzletét borító bőrönd homlokzat.
Deezen

A bőrönd halomban összesen 840 szegecs található, melyek mindegyikére rávésték a Louis Vuitton feliratot. A ládák széleinél világító csíkok futnak a fekete és barna csíkok pedig a bőr részleteket jelképezik.

Az üzlet a felújítás ideje alatt egy ideiglenes helyszínen működik, ahol szintén számos érdekességgel várják a vásárlókat. Négy emeleten egy csokoládébolt, férfi és női ruházat, valamint a márka első kávézója debütál az Egyesült Államokban. Az átriumba négy 16 méter magas szobrot készíttettek Shohei Shigematsuval közösen.

Az ideiglenes üzletbe készített 16 méteres szobrok.
Deezen

A négy torony a márka táskáiból, bőröndjeiből épül fel, amelyek egymásra pakolva eltolt, csavarodó, cikkcakkos formákat alkotnak. Az épület homlokzatát egy Louis Vuitton motívumokkal díszített paraván borítja, illetve egy hatalmas zsiráf és egy strucc szobor. A felújítás a tervek szerint megduplázhatja az eddigi üzlet méretét. A munkálatok befejezésével pedig az ideiglenes helyszín bezár.

Koszos hálók és „rajzolt vászon”

Általában, ha építkezést, felújítást látunk nem jellemző, hogy hasonló léptékű marketingfogásokkal élnének a kivitelezők vagy az építtetők. Találkozhatunk pusztán hirdetési platformként szolgáló mesh hálókkal is toronyházak, irodaépületek oldalán, de az építkezéseknél valós funkciót töltenek be a hatalmas borítások.

Azon túl, hogy egyfajta kerítésként, takarásként szolgálnak, a hálók bizonyos mértékben a munkával járó port és zajt is fogják, így biztonságtechnikai és higiéniai szerepet is betölthetnek. Sok esetben fontos az is, hogy a gyakran évekig tartó építkezések kevésbé torzítsák az utcaképet vagy éppen egy-egy nem publikus fejlesztés a nagy debütálásig elrejtőzhessen a kíváncsi tekintetek elől.

Annak ellenére, hogy a hálók esetében a költséghatékonyság az úr, mégis

voltak hazánkban is látványos, kreatív megoldások ezen a területen.

Olyan építkezéseknél, amelyek turisztikailag is frekventált helyen zajlanak vagy olyan épületet érintenek, amik a környék egyik attrakciójának számíthatnak, sokszor láthatunk épülethálókat, amelyekre látványterveket, rajzokat vagy történeti leírásokat nyomtak. Ez csökkentheti az épület elszigeteltségét és lehetőséget ad bizonyos mértékű betekintésre, megismerésre a felújítás ideje alatt is. A Várban, ahol egy időben több fejlesztés is zajlik, ez kifejezetten előnyös lehet.

Arany színű paloták

Talán az egyik legnagyobb port kavaró, vagy pontosan port nem kavaró „épület borítással” kapcsolatos akció, a Pyxis Nautica Aranypaloták elnevezésű projektje volt.

Kezdetben csak arról olvashattunk a hírportálokon, hogy a városban néhány épületet arany színű „fóliával” vontak be. Felvetődött a kérdés, hogy ki és miért csomagolta be a házakat, közben pedig egyre több közösségi média felületre töltött képen jelentek meg az arany színű buborékba zárt épületek, ami jó hír, mivel az iroda egyik célja pontosan ez volt.

Aranypaloták
Pyxis Nautica / Szalai Dániel /Jaksa Bálint

Az Optinvest Zrt. ingatlanfejlesztő a Pyxis Nautica tervezőivel Pest belvárosában történeti épületek megújítását és funkcióváltását tűzte ki célul. A tervek szerint 2024 és 2026 között elkészül a Wagner-, a Dreher-, az Almásy- és a Kincsem-palota. A fejlesztések kezdő lépéseként 2022-ben egy városléptékű kampányt indítottak azzal a céllal, hogy felkeltsék a városlakók figyelmét. Az Aranypaloták szinte egy különálló attrakcióként, a fejlesztési projekt előkészítéseként egy kreatív médiakampány és egy összművészeti akció volt egyszerre.

A tervezők a szokásos építési hálóra nyomtatott látványtervek vagy hirdetések helyett valami újat akartak mutatni. A csapathoz Szalai Dániel képzőművész is csatlakozott.

„Épülettakarás vagy csomagolás? Az utóbbi mellett döntöttünk, mivel az épületek becsomagolása által azok részletes architectúrája a nagyobb gesztusokra szűkül, ugyanakkor még felismerhető marad. Megjelenik egy-egy jellegzetes elem, mint a Dreher-palota erkélye vagy egy nagyobb kiülésű párkány, de távolnézetben egységesednek, absztrahálódnak, egyneművé válnak. Fontos kérdés volt maga a csomagolás anyaga és színe is. Anyag tekintetében elvárásunk volt, hogy legyen jó hozzáérni, megérinteni azt” – jellemzik az Aranypalotákat az iroda honlapján található leírásban.

Hozzáfűzték, hogy a szín talán ennél egyértelműbb választás volt: az arany mint érték, különleges minőség, nem utolsó sorban pedig a fejlesztő arculati eleme, így jutottak el a végül felhasznált elasztikus arany textilhez, amit méteres sávonként varrógépekkel illesztettek össze, majd alpinisták előre meghatározott, illetve a helyszínen rögtönzött pontokon dübelekkel rögzítettek a homlokzatokhoz.

„A Pyxis Nautica Aranypaloták sorozatának célja kettős: egyfelől értékmentő, azaz elsődleges cél a megújuló történeti épületek meglévő értékeinek helyreállítása; ezen túl pedig igény, hogy

az ősépület lépjen kapcsolatba kortárs alkotókkal

és azok művészeti szándékaival, így folytatva az összművészet hagyományait a jelenben” – emelték ki.

A projekt egyébként egyértelműen elérte a célját. Az arany színű épületek szerepeltek külföldi cikkekben, filmek és fotók, művészeti alkotások háttereként, valamint influenszerek tartalmaiban is.

Mi a helyzet most az Aranypalotákkal?

A projekt utóéletével kapcsolatban a Pyxis Nauticát kérdeztük. Tótszabó Tamás, az iroda építésze és tervezője elárulta, hogy mindegyik épület a tervezett módon halad. Ugyan még egyik palota esetében sem fejeződött be teljesen a munka, de a következő években, ahogy a projekt oldalon is olvasható, 2024 és 2026 között mind elkészülnek.

Érdeklődtünk az egyedi arany borítás sorsáról is, hiszen egy hagyományos épületháló egy több éves építkezés során általában olyan mértékben amortizálódik, hogy az újrahasznosítás már nem opció.

Az építész szerint elég jól bírták az arany borítások az igénybevételt. Nyilván ezek is elhasználódtak 2022 óta és volt, hogy elszakadtak, összefirkálták az anyagot, de bő egy évig mint művészeti installáció is mutatósak voltak. Összességében tartósabbnak bizonyultak egy sima molinónál.

„Mindenképpen célom volt korábban is, hogy ahol tudjuk, esetleg később a belsőépítészetben is majd alkalmazzuk az anyagokat.

Jelenleg a négy épület egyike, a Kincsem-palota egy ideiglenes állapotú kultúrtérként, bérelhető rendezvényhelyszínként működik, Kincsem Kult néven. Itt fel lett használva az arany textil a mennyezeten, a falon, illetve az elfalazott ajtókra is rá lett feszítve. Vagyis ahogy az épületről lekerült anyag, az be tudott kerülni az épületbe. Fontos, hogy ez még mindig nem a végleges állapota az épületnek, mivel majd ez is teljesen megújul 2026-ig” – válaszolt a tervező a Hely.hu kérdésére.

A felújítások aktuális állapotáról Tótszabó Tamás elmondta, hogy az Almásy-palotánál, ami a Szép utca és Reáltanoda utca sarkán van, most a tervezés zajlik és oktatási épületként fog megújulni.

A Dreher-palotaként említett épület a Ferenczy utca 20. alatt áll és egykor Dreher Jenő birtokolta. Itt már az építkezés zajlik: az épület utcafronti része megmarad, a hátsó részét elbontották és újratervezik. Jelenleg a szerkezetépítés zajlik a leendő irodaépületben. A negyedik a Wagner-palotának nevezett épület a Molnár utcában. Mint megtudtuk, ez áll legközelebb az átadáshoz: még idén elkészül a tervezett irodaház, amelyet egy reklámügynökség fog bérelni.

Nyitókép: Pyxis Nautica / Szalai Dániel /Jaksa Bálint